Таня Христова също е сред недоволните градоначалници заради програмата за саниране на регионалното министерство. Тя се присъедини към свои колеги от други градове, които също се възмутиха от малкото одобрени проекти. Това става ясно след публикация в профила й в социалната мрежа фейсбук, видя "Фокус".
"Държавата за пореден път разочарова хората! Подходът за избор на многофамилните сгради, които ще получат финансиране за енергийно обновяване по Плана за възстановяване и устойчивост е несправедлив и с много слабости", категорична е Христова.
Община Габрово подаде 84 жилищни блока по първата покана за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд и забележете - само 8 от тях са в списъка с одобрените.
"Общините бяха принудени да изпълняват една несправедлива методика, в този етап на процедурата, и резултатът е видим - нарастващо основателно недоволство от страна на хората и кметовете на общини, и задълбочаващо се недоверие!
Настоявам държавата, в лицето на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, да направи бърз и честен анализ на ситуацията!
Настоявам за обективно отношение към усилията и очакванията на хората, инвестирали в подготовка за кандидатстване, но за съжаление останали извън подкрепата", пише още кметът Христова.
Тя настоява държавата да излезе с ясен план за националната политика за енергийна ефективност на многофамилните сгради в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, включително да предвиди промени, които децентрализират програмата за енергийно обновяване на жилищата в България.
"Настоявам всички общини да имат достъп до информацията за класирането на всяка сграда в страната! Призовавам държавата да вземе справедливо решение като осигури 100% финансиране на енергийното обновяване на всички сгради в страната, останали в резервния списък", заключи Таня Христова.
"Фокус" напомня, че кметовете на Благоевград, Димитровград, Смолян и Русе вече изразиха недоволството си срещу малкото одобрени проекти от МРРБ публично.
Кметът на Габрово