Хванаха суперменте във Варна
©
Банкнотата е с по-плътна хартия, на допир се усеща релеф, а при излагане на ултравиолетова светлина - различни елементи, включително изображение на знамето, светят. Също така се забелязват дефекти в качеството на водния знак и втъканата лента с надпис "500 EUR," които не съответстват на оригинала.
Холограмните стикери на банкнотата са направени качествено и лесно могат да подведат на пръв поглед. Разликата обаче се открива при сравнение на предната и задната част – предният знак е значително по-лъскав, докато задната холограма променя цвета си от лилаво към златисто, което е необичайно за истинските банкноти. Открити са също така и някои размазани елементи в горната предна част на банкнотата, които допълнително потвърждават съмнението.
Клиентът, който е предал банкнотата, е обяснил, че я е получил в банка, поради което не е имал причина да се усъмни в автентичността ѝ. Изразил е изненада, когато е установено, че банкнотата е фалшива.
Интересно е да се отбележи, че в почти всички случаи на засичане на фалшиви банкноти клиентите съобщават, че са ги получили от банка или обменно бюро. Въпреки че това твърдение може да бъде подвеждащо, по закон банките и обмените бюра са длъжни да включат тази информация в документите, подадени към БНБ.
Фалшивата банкнота е разпозната и от машини за проверка на автентичност, тъй като дебелината на хартията се откроява, което е нетипично за оригиналните банкноти.