Хубаво е да спазваме правилото "20:20", когато работим на компютър
©
Глаукомата е хронично заболяване, което протича без симптоми и е причина за необратима слепота, предупреждават специалистите.
“Хората трябва да знаят, че това заболяване протича без симптоматика и в някакъв момент от живота, обикновено след 40-годишна възраст, е хубаво да се направи един профилактичен, обстоен преглед – не само за очила.“ споделя пред Euronews Bulgaria д-р Нора Великова, Клиника по очни болести, УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“.
"Стоенето пред екраните може да причини т.нар. компютърен синдром. Нормално, ние мигаме в минута около 15-16 пъти. Но взирайки се в монитора, мигането се забавя. А функцията на едно мигателно движение е да разстила слъзен филм, за да хидратира и защитава очната повърхност. Съответно, когато се забави това мигане, слъзният филм се изпарява и се появяват много различни оплаквания – зачервяване, дразнене, болка, нарушено зрение…", каза д-р Гергана Иванова, Клиника по очни болести, УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“.
"Трябва да гледаме монитора леко отгоре надолу, за да може очната цепка да е леко притворена. Има и едно много хубаво правило "20:20“ – на всеки 20 минути работа, за 20 секунди отпускаме погледа. Поглеждаме на 20 фута далечина – това е достатъчно, да се релаксира очната мускулатура“, каза още д-р Иванова.