Членът на постоянната комисия по обществен ред и сигурност в СОС - Христо Копаранов, общински съветник от групата на ПП-ДБ (Спаси София) изрази своята позиция във връзка с днешното извънредното заседание.  

Ето какво каза общинският съветник от ПП-ДБ-СС:

Проблемът с насилието в моловете е част от общата тема за реда и сигурността в града и трябва да гарантираме безопасност на всеки със система от мерки Днешното извънредно заседание на Постоянната комисия по обществен ред и сигурност се свиква след единодушно решение на членовете на комисията и след няколкото напълно неприемливи случаи на насилие в столичните търговски центрове през последните седмици.

Още преди седмица настоях за това заседание, за да може да адресираме проблема, към който не бива никой да остава безучастен. След като първи алармирахме за необходимостта да се засили сигурността в моловете и поискахме повече полицейско присъствие около тях, радостното е, че вече виждаме резултат именно в посока на поисканите от нас мерки - засилено присъствие на полиция около и в търговските центрове, както и поети ангажименти от страна на собствениците на търговските обекти и частните охранители за засилени мерки.

Прави впечатление, че и прокуратурата прояви засилена ангажираност към проблема след повдигане на въпроса от нас в публичното пространство. Обяснението, че става дума за частни обекти е неприемливо, когато става дума за сигурността на хилядите посетители и служители на моловете. Темата обаче е по-всеобхватна от търговските центрове и засяга сигурността изобщо, както и причините за проявите на насилие, особено от хулигански групи, извършващи посегателства из града. Необходимо е цялостно адресиране на проблема, в това число идентифициране на непълнолетни извършители на посегателства и проактивна работа с тях.

Трябва да засилим и общите усилия за мерки по превенция. Очакваме от органите на реда в лицето преди всичко на СДВР ясна ангажираност, свързана със засилени патрули на всички проблемни места, използването на интелигентни системи за проследяване движението на извършители и на нарушаващи реда банди. Третирането на хулигански нападения или нападения от омраза като "словесен конфликт“ или като "сбиване между две групи“, както и констатациите, че "извършителите са заминали в неизвестна посока“ са неприемливи и водят до задълбочаване на проблема.

Ако няма последици за хулиганите, те започват да се чувстват безнаказано. Апелираме и към всички в обществото за крайна нетърпимост към посегателствата над граждани, особено когато са по хулигански подбуди или провокирани от омраза. Жертва на такъв тип посегателства може да стане всеки и те трябва да бъдат своевременно пресечени.