Едно време живеехме до гето, в момента живеем в гето. Искаме да живеем в един спокоен квартал, да може да пускаме децата си пред блока без да се страхуваме за тях, искаме чист квартал, искаме да може да дишаме чист въздух и да може да отваряме прозорците си, искаме да имаме равни права с ромите и да бъдем еднакви пред закона, което в момента не виждаме. Това каза Христина Янкулова – член на инициативния комитет, който от 20 години се бори незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика“ да бъдат премахнати, в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.

Миналата седмица незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика“ бяха съборени. Живущите в тях настояват да получат общински жилища. Към тях се присъединяват роми и от други квартали. "В момента са си сложили палатки и вечер си празнуват, купонът си тече. Няма издаден нито един акт за незаконно строителство, за кражбата на ток, нито за кражбата на вода. До голяма степен общините и МВР не могат да си свършат работата така, както биха си я свършили, защото ще ги обвинят в расизъм. Тях ги е страх“, разказа Христина Янкулова.

По думите й държавата си затваря очите за всичко това, а ромите получават подкрепа от много НПО-та и политици, които искат да купят гласовете им.

"Ромите са обгрижвани и всичко им се дава наготово само защото са роми. Те израстват, като им се промива мозъка, че ти си ром, ти трябва да искаш, на теб държавата ти е длъжна да ти даде, ти имаш много повече права, ти си онеправдан. Това е начин, по който те израстват, и те си го търсят във всякаква ситуация – било то в болницата, където са без здравни осигуровки, било то живеейки незаконно. Ако тази грешна политика продължава в годините, ние ще се превърнем в една ромска държава, в която аз не искам да живеят моите деца“, категорична бе Янкулова.

Емил Георгиев също е част от инициативния комитет. Гетото винаги е съществувало, но преди 1990 г. политиката на държавата към ромите е била различна и подобни проблеми не е имало, обясни той.

Днес инициативният комитет готви протест, който ще блокира движението на кръстовището на ул. "Кукуш“ и бул. "Сливница“ в 18.30 часа. Протестът ще продължи до 25 април. "Очакваме държавата да си свърши работата, да разчисти терена, той да бъде заграден и да няма повече роми на това място, защото има заповед за събаряне и за разчистване от 9 години“, каза Георгиев.