Хиподрумът в Русе вече има нов стопанин, след като обектът бе отдаден на търг от Министерството на земеделието и горите и надпреварата бе спечелена от Регионалната асоциация за развитие на конния спорт-Русе. Сдружението обединява всички клубове в Русе, които имат коне на Хиподрума, и след години неразбории съоръжението за конен спорт ще заживее нов живот, споделиха съпредседателите на асоциацията Свилен Иванов и Росен Христов.

Първата инициатива ще бъде за 1 юни – Деня на детето, като с цел популяризиране на конния спорт сред русенци от 10 до 13 ч ще има безплатни разходки на децата с коне. Те се осъществяват със съдействието на клубовете "Хепи хорс“, "Истър“ и "Екуестре“.

Хиподрумът е отдаден за срок от 10 години, като целта е да има устойчивост. Ще се търсят и европейски средства за развитието му. В момента това е единственият държавен хиподрум в страната, има един общински и един частен, а останалото е разпиляно. Обединяването на клубовете в Русе е било най-добрият вариант, за да се спаси русенското съоръжение, и то с хората, които са тук повече от 35 години.

"Оттук нататък започваме да подобряваме условията, тъй като досега всеки клуб самостоятелно е поддържал сгради и плацове. Ще трябва да се построят нови съоръжения, всичко ще бъде по-организирано. Имаме представители на всички видове дисциплини в конния спорт, а наесен отново ще се проведе Балканиада в ендюранса и ще хвърлим всички усилия за представяне в добра светлина. Хиподрумът е създаден за гладки бягания, имаме цяла конюшня и с Росен Христов ще работим и в тази посока“, сподели Свилен Иванов.

За конните състезания по гладко бягане е нужна писта, която в момента се възстановява. За съжаление в България са останали само на няколко места. Предстои да се изградят трибуни и да се направи стипълчейс писта, обясни Росен Христов. "В гладкото бягане има повече адреналин, то е най-развитото в Европа. Конете са чистокръвна английска порода, като се бяга от 800 до 3200 метра. Има и арабски коне, но те са много малко у нас и правим само по една гара. Не участваме в международни гонки, защото типично по български асоциацията ни не си е платила. В Русе този спорт е най-развит, има най-много коне, а общо в България конете за гладко бягане са около 200-220“, каза Росен Христов.

От няколко години се забелязва раздвижване на Хиподрума в Русе, особено в дисциплината прескачане на препятствия. Разходката с коне за децата също е много важна, защото така възниква любов към животните и особено към конете, споделят от асоциацията, цитирани от РусеМедиа.