Георги Гвоздейков.
По думите му покупката на нови 60 вагона за БДЖ дава правилната посока на развитие на железниците, а технологиите са от голямо значение, за да се предостави качествена услуга. На въпроса защо вагоните са втора ръка (закупени от германските железници - б.р.), отговори:
"Това беше най-бързият начин да минем едно-две нива над това, което сме в момента. Вагоните са употребявани, но са перфектно поддържани".
Предвидено е композициите да се движат по дългите разстояни: София - Бургас, София - Варна. Идеята е да се намали времето за пътуване и да се предложи конкуренция на автомобилите.
"Жп транспортът е недоразвит, защото липсва концепция за създаване на свързаност. Трябва спешна оптимизация на транспортната схема и на транспортната свързаност", поясни министърът.
Проектната скорост на жп транспорта в България е 160 км/ч, тъй че не можем да очакваме влаковете да станат кой знае колко по-бързи от сега, но могат да се подобрят условията, заради, които в момента влаковете закъсняват, поясни Гвоздейков.
В края на 2026 г. приключват всички проекти, свързани с изграждането на жп инфраструктурата.
"Родопската теснолинейка трябва да бъде развивана, а не спасявана - тя е туристическа атракция и трябва да я съхраним", коментира министърът по повод съдбата на линията, която отново е заплашена от закриване. По думите му тя може да бъде модернизирана с нови вагони, но само две държави в Европа произвеждат подобни.
Георги Гвоздейков потвърди, че първият медицински хеликоптер ще пристигне у нас до края на месеца.
"Започваме да изграждаме и системата поетапно и както е планирано, до края на 2026 г. България ще има изградена система за спешна помощ по въздуха", каза министърът.
Развитието на жп транспорта в България трябва да върви с приоритет. Това заяви в ефира на БНТ министърът на транспорта и съобщенията Гвоздейков: ЖП транспортът е недоразвит, трябва спешна оптимизация на транспортната схема
© БНТ