Хората се притесняват от възможни вреди и необратими последици за околната среда в Розовата долина и здравето на хората. Те са катергорични, че ще продължат с мирните си протести.
От фирмата, изграждаща цеха за формалдехид, обясняват, че са направени всички необходими изследвания, които сочат, че производството ще бъде безвредно. В разпространена позиция на "Кастамону България“ се казва, че ще се вложат близо 150 млн. лв., с което капацитетът на фабриката, работната сила и износът ще се увеличат. Въздействието над околната среда, отпадъците, консумацията на енергия за единица продукт и въглеродният отпечатък ще бъдат намалени.
"66 подобни съоръжения в Европа работят без проблеми. Няма аварии, засягащи околната среда и свързани с формалина, който се използва в производството на лепило от 60 години. Kastamonu Entegre разполага с общо 11 производствени съоръжения за формалин и лепило, 8 от които са в Турция, 2 в Русия и 1 в Италия. Трите най-големи съоръжения за производство на формалин, които работят в Европа, са с производствен капацитет 500 000 тона за година в Италия, 300 000 - 400 000 тона за година в

© Фейсбук
Белгия и 400 000 тона за година в Швеция. Годишното производство на формалин в Кастамону България АД ще бъде 60 хиляди тона, което представлява една десета част от тези мощности", пише в становището на завода."Фокус" припомня, че преди десетина дни имаше протест и пред РИОСВ-Стара Загора, когато с 11 гласа "За" и 3 гласа "Против" експертната комисия на Инспекцията разреши химическото производство в "Кастамону България" АД край Казанлък. Тогава хората се обединиха против разширението на инсталацията за производство на смоли в предприятието и бяха категорични, че ще обжалват решението за ОВОС в законовия 14-дневен срок за това. Те изразиха готовност да обжалват и пред Административен съд, като имат нагласа и за протестни действия ако се наложи.
Рени АТАНАСОВА