Граждани поискаха демонтаж на Альоша, бяха посрещнати от контрапротестиращи
© Plovdiv24.bg
Първоначално протестът бе организиран от граждани, които искат демонтаж на най-високия паметник в Пловдив и заместването му с красив български паметник. Протестът е по инициатива на сдружение "Искаме български паметник", с председател Цветозар Траянов. Той обясни, че този протест се прави на 23 февруари, защото на тази дата се честваше Денят на съветската армия.
На паметника на Альоша се опитаха да се качат протестиращите, сред които и агитката на Локомотив, но те не бяха допуснати до горе от полицията, тъй като горе се бяха събрали други граждани, за контрапротест.
Протестиращите пловдивчани носеха плакати и лозунги "Русия - империя на злото", "За Пловдив без Альоша", "Искаме български паметник", "Освобождение - Вън Русия от България" и други.
Те не могат да се съгласят този паметник да се извисява на 18 метра над целия град, при положение, че нашият национален герой Васил Левски се намира в подножието му, в една забутана градинка. мястото на Левски е на мястото на чуждия войник, ка категорични от сдружение "Искаме български паметник".
Контра-протестиращите пък са категорични, че ако общинските съветници на Пловдив допуснат паметника да бъде демонтиран, то те са готови за нов протест, ще охраняват Альоша денонощно и няма да допуснат "тази гавра", увери Весела Станчева, от Сдружение "Завера". Тя предлага да се направи паметник на Левски на друго тепе - Младежкия хълм.
"Паметникът на Альоша трябва да остане в памет на десетките войници дали живота си. Срамно и позорно е да се осквернява тяхната памет", каза Станчева.
Организаторите на днешния протест призовават участниците да не се подават на провокации и да се въздържат от ексцесии.
Те уверяват, че ще подкрепят общинските съветници, като им предлагат да направят техническа оценка за това колко ще струва демонтажа. Засега не се очертават нови протести. Такива може да има най-късно догодина, ако не се реши за премахването на Альоша.