Градският часовник във Видин, разположен пред 130-годишната сграда на театъра, спря да работи. Той не отмерва времето вече близо месец, един от четирите му циферблата липсва, предаде репортер на "Фокус“.

Часовникът е монтиран  през 2019 година като елемент от изцяло реконструираната централна пешеходна зона. Часовникът е включен в проекта като елемент на парковото обзавеждане в централната пешеходна зона, както и осветлението със старинни фенери. През 2021 година, в периода на гаранция за поддържане изправността на механизма, часовникът спира за първи път и фирмата-изпълнител на обекта извършва ремонт.

Часовникът е с четири циферблата, символизиращи четирите посоки на света. Направен е по подобие на по-стар, който бил в центъра на дунавския град. Според историците е установено, че в началото на миналия век на същото това място е имало часовник, подобен на вид, като за това си спомнят и възрастните видинчани. С поставянето на новия часовник, архитектите целяха напълно възстановяване на атмосферата в крайдунавския парк от преди повече от век.

Преди да спре да работи часовникът се бе превърнал за видинчани и гости в градска забележителност. Местните хора и туристи се спираха край новия градски часовник да го разгледат и да се снимат. Много дискусии предизвика изписването на циферблата на цифрата 4 на новия градски часовник не както е общоприето с римското IV, a с четири римски единици - IIII. Може би за някои това е изненада, но тук не става въпрос за грешка. Оказва се, че много често на часовниците, използващи римски цифри за обозначаване на часа, четворката се изписва именно IIII. В много градове в България и в чужбина може да се види подобно изписване на цифрите. Първите механични часовници се появяват в Европа през 13 век, когато все още римските числа са в употреба - освен това повечето часовници били поставяни върху църкви, а латинският е официалният език на Католическата църква, така че е обяснимо, че на циферблатите на древните часовници са изписани именно римски цифри, обясняват експертите. 

Във времето, когато часовниците са били рядкост, във Видин часовниковата кула сочела часовете и минутите, споделя майсторът часовникар Стоян Иванов. Той разказва как негови приятели и клиенти са му донесли разпечатки от видинския музей, на които се вижда ясно, че във Видин е имало кулен часовник и той се е намирал някъде около една от видинските капии - Пазар капия към най-стария квартал "Калето". Тази улица е била една от главните улици на занаятите в дунавския град, уточнява Иванов. Понеже занаятчиите са били изключително заети хора, имали са срещи, те са си направили една дървена кула и така е имало кулен часовник, обяснява часовникарят. За съжаление, при освобождението на Видин от турско владичество румънците преди да навлязат от румънския град Калафат във Видин решават да обстрелват града. Изстрелват пет гюлета от Калафат, които прехвърлят Дунав и падат в града. Едно от тях улучва часовника и го счупва, разказва историята на стария часовник Стоян Иванов.

Дали новият градски часовник ще заработи отново се питат видинчани. И очакват община Видин да вземе мерки и да го поправи. Хората се надяват, че градския часовник ще отмерва отново времето и с работещ часовник  Видин ще посрещне своя празник – Димитровден.