Голям ръст на безстопанствените кучета във Варна спрямо 2016 г. Това стана ясно в предаването на БНТ, в което освен представители на общинската администрация участваха и двама питомници от Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар.

Това са Антония и Атанас, които вчера получиха своите имена в ефира на телевизията. Госпожицата бе кръстена по повод на вчерашния Антоновден, а името на младия господин е посветено на днешния голям зимен празник – Атанасовден. Тони и Наско наскоро са открити изоставени в гората край Варна и са най-новите попълнения в регистъра на четириногите, очакващи своите осиновители.

Гостуването на двете палета в сградата на Община Варна е показателно за отношението на институцията към проблема с безстопанствените кучета на територията на общината. То има за цел да заостри общественото внимание към дейността на общинския приют, който в последната година се превърна от непривлекателно и недостъпно място в отворен център за граждани и доброволци, съобщи Live.Varna.bg.

За първи път от близо 10 години, Община Варна инициира мащабно преброяване на бездомните животни в изпълнение на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета. Христина Мирчева, сътрудник в Общинския приют съобщи, че във Варна има 1800 бездомни кучета, а котките на улицата са 23 000. Тя поясни още, че последното  преброяване на улични животни във Варна е проведено през 2016 г. и от тогава насам популацията на безстопанствените кучета се е увеличавала с 25% на всеки две години, а тази на котките с около 85% за същия период.

Цифрите са притеснителни, защото предходната администрация не е предприела мерки за намаляване на популацията на бездомните животни и не са взети под внимание препоръките, посочени в доклада от предходното преброяване. Друг ключов фактор за завишения брой безстопанствени кучета и котки е изоставянето на домашни любимци и безотговорното отношение на собственици на животни, допълни още Мирчева.

За справянето с този проблем Община Варна вече е предприела действия и съвместно с районните кметства се следи спазват ли се правилата от собствениците на домашни любимци. Христина Мирчева поясни, че районните администрации би следвало да разполагат с информация за броя на отглежданите в домашни условия животни, тъй като в изпълнение на чл. 13, ал. 3 от Наредбата за обществения ред е указано, че домоуправителят на етажната собственост всяка година е длъжен да предоставя отчет в съответното кметство за броя на домашните любимци в жилищната сграда. Общинските служители имат правомощия да извършват регулярни проверки на административните адреси, където се отглеждат домашни любимци.

Наред с това продължаваме с усиленото темпо на кастрация на всички бездомни кучета, работим и се включваме в различни инициативи и кампании за насърчаване на осиновяване на животни от улицата, както и в събития, свързани с повишаване на информираността и отношението на гражданите към тази кауза, завърши Мирчева.

Преди Коледа проведохме кампанията "(НЕ) сам вкъщи“, в резултат на която бяха осиновени над 10 кученца, каза и Антоанета Петрова, директор на общинската дирекция "Канцелария на кмета“. Тя допълни още, че във Фейсбук страницата на Приюта редовно се качват снимки и истории на всяко кученце. Всеки желаещ може да разгледа, да си хареса кученце и да го осинови. Всяка седмица Приютът за безстопанствени животни се посещава от доброволци, те са все повече, за което им благодаря, допълни Петрова.

Информация за Лили, Аксел, Бруно, Корина и други питомници на приюта може да бъде открита на адрес: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080598330005