Направихме предварителна организация с колегите от Военновъздушните сили, така че непосредствено преди началото на пожароопасния сезон да сме по-добре организирани. Това каза пред журналисти в Казанлък директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Александър Джартов, предаде репортер на "Фокус". Той е гост на откриването на проекта "Дни на иновации за защита на природата от пожари“.

Събитието е организирано от Лесотехническия университет и Община Казанлък по проекта на Европейския съюз по програма "Хоризонт 2020: Иновативни технологии и социо-еколого-икономически решения за пожарно устойчиви територии в Европа“ – FIRE-RES. Гл. комисар Джартов допълни, че през предстоящия противопожарен сезон ГД "ПБЗН" ще разчита на четири хеликоптера. 

"Непрекъснато продължаваме с нашите усилия по придобиване на техника и създаване на добра организация, така че да се справяме по-добре. Закупени са и шест резервоара, с които да бъдат снабдявани хеликоптерите с вода. Те са по 36 кубични метра. В момента съвместно с кметовете на общини, областните управители и с ръководителите на съответните горски стопанства проучваме местата, където биха могли да бъдат разполагани тези резервоари, защото те са големи и трябва да се внимава да не се повредят при разполагането. Съвместно със служители от Военновъздушните сили предстоят обучения и тренировки, които ще се състоят в Пловдив, а целта е служителите да бъдат подготвени как да водоснабдяват от тези резервоари. Всички знаем, че изменението на климата е факт и като обикновени граждани го усещаме всяка година. Повишава се и рискът от горски пожари. Това означава, че всички усилия, които ние полагаме, за да придобием техника и оборудване, могат да се окажат недостатъчни и е необходимо да се инвестира повече в превенция. По тази причина настоящият проект в Казанлък работи в посока инвестиране в превантивни мерки и реализиране на лесно контролируеми мероприятия, които да намалят риска от горски пожари“, каза още Джартов.

Директорът на ГД "ПБЗН" допълни, че превенцията е по-важна от готовността и реагирането, защото спестява огромни разходи. "Настоящият проект трябва да покрие цялата страна, за да се усети ефект, но това са първите и много важни стъпки. Превенцията изисква много усилия, тя не е еднократен акт, а процес", отбеляза той. 

На събитието присъства и министърът на вътрешните работи Даниел Митов, който бе категоричен, че при борба с пожарите България може да разчита на солидарност от нейните съседки и от други държави-членки на Европейския съюз, но най-важна е превенцията. По думите му, ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" е подготвена за предстоящия сезон.

"Демонстрацията на готовност е от една страна задължителна, но знаете, че и на европейско ниво се повдигат въпросите за по-задълбочена интеграция между европейските държави по отношение на безопасността на населението и борбата с пожарите като цяло, по-специално горските пожари. Това, което трябва да се прави непрекъснато, е да се предупреждават хората да боравят много внимателно със запалителни материали, да не палят стърнища, да бъдат много предпазливи и да спазват правилата за пожарна безопасност, защото българската гора е ценност, която трябва да пазим", подчерта Митов.