Гимназисти на гости на Архива в Кюстендил
© Фокус
Главен експерт Александра Стойкова и главен експерт Рилка Петрова изнесоха увлекателни беседи. Рилка Петрова представи кратка информация за дейността на Архива като институция, съхраняваща ценното документално наследство на област Кюстендил и поразходи децата виртуално в центъра на града чрез предварително подредени снимки и документи.
Бяха представени свидетелства за завършен курс на ученици от Педагогическото училище в Кюстендил от 1890 г., които учениците правиха опити да прочетат. Интерес предизвикаха снимки на сградата на Училището, в която днес се помещава общинската администрация на града, на сградата на Читалище "Братство“, построена 1907 г. и разрушена през 1981 г., от която днес се вижда само арка, извисяваща се от площад "Велбъжд“; на часовниковата кула, която се е издигала до площада; на залесителя на хълма Хисарлъка – Йордан Митрев, картички с почерка на Владимир Димитров – Майстора, подписвал се като "Рисувача“ и снимка на града от самолет от 1934 г. Беше показана и първата протоколна книга на Общински съвет – Кюстендил от 1891 г.
Учениците имаха възможността да видят къде "живеят“ документите – усетиха атмосферата в архивохранилището на административната сграда.
Главен експерт Стойкова показа на присъстващите дигитални копия на архивни документи, обясни как да намират информация в Информационната система на държавните архиви и ги "поразходи“ из дигиталните колекции "Архивите говорят“ – сайтовете на Васил Левски, Гоце Делчев, Фотоархива, Артархива, "Войните на България".
Децата имаха възможността да се пренесат от заобикалящата ги днес дигитална среда във времето на пишещата машина и да оставят своите послания.
Преди да си тръгнат те си пожелаха да се върнат в Архива през втория срок на тази учебна година в очакване да разгледат документи, свързани с войните.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Разкриха лаборатория за производство на вейпове с наркотични веще...
22:49 / 04.02.2025
БСП-Пловдив подкрепи инициативата за бойкот на търговските вегири...
21:35 / 04.02.2025
Кметът на Русе: Необходимо е държавата да предвиди специални прог...
19:37 / 04.02.2025
48-годишният мъж, който бе нападнат с нож, а след това настанен в...
19:03 / 04.02.2025
Актуални теми
Анкета
Не (18464) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (16960) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (10156) | 22% | |