Гергин Борисов от "Спаси София" каза законна ли е реорганизацията на "Патриарха"
©
Реорганизацията на движението позволява създаването на самостоятелни велосипедни ленти и бус лента само за тролеите, подчерта той. "Шофьорите остават с две чисти ленти, което е същият брой ленти, колкото са по бул. "Васил Левски". Ако трафикът по "Васил Левски" с две ленти се справя, няма причина някой да се съмнява, че на "Патриарх Евтимий" с две ленти няма да се справя. На бул. "Витоша“ лентата в посока "Патриарх Евтимий“ става по-широка, отколкото е била преди, тъй като косото паркиране изисква по-широка лента. Едната лента е 4,10 метра, а преди беше 3,75“, обясни Борисов.
Той отбеляза, че в много европейски градове се наблюдава тенденция пътните ленти да са с ширина от 3 до 3,25 метра, което е достатъчно за лек автомобил.
Общинският съветник подчерта, че действащата нормативна уредба в България препоръчва по първостепенна улична мрежа да няма никакво паркиране.
"Ако ние се бяхме съобразили с тази забрана, трябваше изобщо да няма паркоместа, тъй като концепцията е, че първостепенната улична мрежа е за провеждане на трафик, не за паркиране. Но предвид обективното намаляване на паркоместа по бул. "Патриарх Евтимий“, компенсаторно на бул. "Витоша“ се направиха две ленти с косо паркиране, така че общият брой паркоместа по целия бул. "Патриарх Евтимий“, "Витоша“ и "Нансен“ намалява с 50 броя“, поясни Гергин Борисов.
По думите му основният проблем на живущите в района не е липсата на паркоместа за тях, а приходящият трафик, който заема паркоместата. "Тези реорганизации, които създават бус ленти, велоалеи и алтернативи за достигане до центъра бързо и удобно по методи, различни от личния автомобил, са начинът, по който ние можем да стимулираме приходящият трафик изобщо да не тръгва“, заяви общинският съветник.
Той допълни, че все още текат довършителните работи. Инвалидните места по бул. "Витоша“ вече са маркирани, но не са оцветени заради дъждовното време. Има и три такси стоянки.
"Помислено е за всичко и са спазени всички нормативи. И преди реорганизацията, и сега концепцията за зареждане на търговските обекти е в преките. С предстоящите промени на Наредба за организация на движението ще предложим най-накрая в София да се направят специализирани места за доставки. Това е нещо, което през 2020 г. Борис Бонев предложи и тогава управляващите от ГЕРБ отказаха да направят. "Червената“ зона е възможна и при измененията на Наредбата такава ще бъде задължително коментирана в СОС. Тя дестимулира приходящия трафик най-остро“, каза още Борисов.