Гергин Борисов: София никога досега не е имала работещ транспортен модел
©
"Разчитаме, че въпреки фиаското с разпределението на комисиите другите партии, които също излязоха с реформаторски заявки, осъзнават, че са изпратени за промяна в управленския модел“, каза Борисов. Нов доклад за транспортния модел на столицата е внесен от Борисов и Симеон Ставрев, както и от Иван Таков от БСП. (документът трябваше да се гледа на заседание на СОС днес,5.3., но това бе отложено – бел.ред.).
"Законът изисква София да има транспортен модел. Виена, Прага, Амстердам имат комплексни общоградски модели за транспорта. Трябва да е ясно откъде и накъде пътуват хората, както и с какво – пеша, градски транспорт, автомобил, велосипед. Данните се подават към модул, който позволява да се правят анализи за предвиждане на транспортните нужди на хората. Когато инвеститор отиде в общината и заяви намерение за строеж на бизнес сграда, общината трябва да бъде в състояние да му каже как строежът би променил транспортния график на софиянци и да предвиди дали са нужни промени в графика на превозните средства и какви“, разясни Гергин Борисов.
"Хората, които искат да ползват сградата, трябва да имат алтернативи освен личните си автомобили. Задължителните моделирания се случват до момента в ограничен обхват – най-често в отделни имоти. Когато моделът заработи, той ще адресира проблемите – защо чак сега обаче? Какво наложи чакането до момента?
Извеждането на транзитния трафик не може да бъде основна цел на една транспортна политика. Целта е трафикът да бъде така разпределен, че по-бързо да се придвижват в града хората, не само автомобилите“, поясни общинският съветник.
Създаването на повече място за велоалеи и пешеходци е приоритет за "Спаси София“. "Шофьорите, които ползват коли, защото желаят, са по-малко от хората, които се качват на колите си в София,защото трябва. Онези, които трябва да шофират, но не искат, трябва да имат алтернативно придвижване, което да ползват.
Ако градският транспорт е удобен и бърз, а велотрасетата не са просто остатъчен продукт от планиране на транспорта, а акцент, ситуацията с трафика неминуемо ще се подобри“, смята Борисов. Не можем да построим метро до всяка къща, затова е важно системата за алтернативно придвижване да бъде добре развита.
Не можем да решим проблема с паркирането в София без нови паркинги. Трябва да концентрираме повече автомобили на по-малка площ, един върху друг. Това ще освободи място за детски площадки, тротоари и др., добави Борисов.
"Трябва да осигурим градска среда, в която притежаването на автомобил да не бъде задължително. Над 60% от анкетираните шофьори от квартал "Манастирски ливади - Изток“ заявиха пред "Спаси София“ в наше анкетно проучване, че биха слезли от автомобила си, ако имат алтернативи.
Преди да се появи "Спаси София“, бус ленти имаше само на "Цариградско шосе“ и бул. "Сливница“. Никой не ги спазваше, напомни Борисов. Нискоемисионната зона действа от 1 декември до края на февруари всяка година, т.е. забраната за навлизане на стари автомобили в нея е временно решения. Механизмите за санкциониране не бяха готови – общинският съвет от предишния мандат ни остави недовършена работа. Тепърва ще я преработваме, за да отстраним всички дефекти“, заключи Гергин Борисов.