ГЕРБ-СДС в СОС: Необходимо е цялото ни общество да е наясно колко бежанци и за какъв период може да посрещне България
© Pixabay.com
През последните 14 дни наблюдавахме с нестихващ ужас смъртта, разрушенията и разбитите човешки съдби, резултат от една непредизвикана и незащитима агресия. За тези едва 14 дни повече от 2 милиона украинци бяха принудени да напуснат домовете си, да мигрират от страната си. Но размерите на бежанската вълна, задаващата се хуманитарна криза и човешката трагедия не позволяват на никого да остане просто страничен наблюдател. Още по-малко безучастност могат да си позволят институциите. Въпреки скромните си финансови ресурси Столична община положи адекватни усилия за пълна подкрепа на бежанците запътили се към града ни. Общината направи първата крачка, преди държавата, се казва в декларацията.
Екипи на Столична община бяха изпратени от кмета на София – госпожа Фандъкова на границата в Румъния и рамо до рамо с доброволци тръгнали сами с личните си автомобили започнаха да транспортират бягащите от войната хора, в това число и към София.
Столична община показа, че гражданите й могат да разчитат на нея и подкрепата им.
Докато хиляди хора отвориха домовете си, за да приютят нуждаещите се, общината отвори свои болници, бази, центрове за социални услуги, дори културни институции, за да се включи в настаняването на хора, се посочва още в декларацията на ГЕРБ-СДС.
Прекрасно е,че обикновени (загрижени) хора създаваха центрове за събиране на хуманитарна помощ, опитваха се да координират спешните нужди и огромното желание за подкрепа, даряваха наред с времето и усилията си, стоки от първа необходимост, дрехи, храна, пари, юридически услуги. Няколко районни кмета в столицата също организираха пунктове.
Общинският център за услуги за граждани на трети страни се включи активно в дейностите. Бяха създадени контакти и координация с организациите в София, които предлагат помощ, за да може усилията на всички да бъдат максимално ефективни.
По-късно днес, в сесията ни, ни предстои да разгледаме два доклада за отпускане на финансов ресурс и за предоставяне на помещение, за да обезпечим част от нуждите, които бягащите от войната имат в момента. Подкрепа силно необходима за бедстващите. Подкрепа възможна само с обединяващата дейност и загриженост на всички общински съветници.Бизнесът е готов да започне да наема украинците, дошли в България. Столична община, чрез своята агенция за инвестиции започна да разработва възможности това да се случи. През това време държавата се опитва да облекчи необходимите процедури за да уреди статута на идващите от Украйна хора, каза Стаматов в декларацията, като отбелязват, че не само София, всички общини в България са се мобилизирали, за да отговорят по най-адекватния възможен начин на постоянно разрастваща се криза.
Подкрепата на държавата е изключително важна и необходима. Положително е че вчера, бяха взети решения по част от най-належащите въпроси относно временния статут и правата на пристигащите в страната ни украинци, Добре е бързо да се помисли за ясна визия как държавата ще се справи със ситуацията и да не се допусне хуманитарна криза. Необходимо е цялото ни общество да е наясно колко бежанци и за какъв период може да посрещне България преди да се наложи да търси чужда помощ. Планира ли държавата да поиска допълнителни общи мерки и правила по отношение на идващите бежанци, които да важат за цялата територия на ЕС? Свидетели сме как множество украинци все още не могат да стигнат до своите семейства в други държави, поради различните изисквания за документи.
Все още не е уреден въпросът с местата и възможностите за регистрация на бягащите хора. Има известни неясни моменти в системата на образованието- как всяко украинско дете ще бъде по-облекчено интегрирано в нея и ще има възможност да продължи пълноценно своето образование, какъв финансов ресурс ще бъде необходим за обезпечаването с учителски кадри за обучението на украинчета на български език .
Столична община, само съвместно с държавата може да уреди ключови въпроси като - какви услуги, кой ще ги предоставя и как ще бъдат финансирани те в дългосрочен план. Какви мерки и предпазни механизми ще прилагат държавата и общините по места по отношение на сигурността на пристигащите в страната ни предимно жени и деца?
Не е уместно да остава усещането, че цялата отговорност за създаването на приобщаваща среда, с достъп до точна информация по отношение на права и възможности ще бъде оставена на неправителствените организации или на отделни граждани.
Вълната на съпричастност, личните ресурси и желанието на толкова много хора да помогнат не бива да се разглеждат като освобождаване от отговорност на институциите, а напротив- това ни задължава да сме още по-активни в посрещане на предизвикателствата. Както институциите, част от местната власт, така и националните, казват позицията си от ГЕРБ-СДС.
В момент на криза държавата е силна, чрез своите общини. Съвместните ни усилия могат да дадат видим резултат. Далече от елементарното политическо боричкане. Анализите трябва да се правят в реално време. Действията да бъдат ежедневни и адекватни. А усилията общи – на общината и държавата, се казва още в декларацията.