Кадрите запечатват време и усещане, което е съществувало и няма как да бъде повторено. Това е уникалното на фотографията навън. Това каза фотографът Иван Шишиев в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“. 

На "Фейсбук“ страницата "Етюди-т-е на София“ всеки ден той показва кадри от града на 350 000 свои последователи, а наскоро издава и книга със заглавие "Етюди-т-е на София: 24 часа“. "В книгата съм представил какво се случва за 24 часа в този град. Без значение през кой сезон е снимано, имаш един 24-часов свят, който се повтаря. Кадрите обаче запечатват точно конкретен момент от настоящето. Все едно си на театър – изчакваш тези сенки, съдбите на хората да се преплетат. Мислел съм си, че кадрите никога повече няма да се повторят, да се случат. Това е уникалното“, обясни Иван Шишиев.  

Той определи София като град-мозайка. "Времето тук се е натрошило. Тръгваш по дадена улица, свиваш и изведнъж от ХХ век пропадаш на ХІІ. Има пропадане във времето, което се е образувало при разрушението на града точно след Освобождението. Никой не си спомня, че всъщност тогава градът е изключително османски, с много джамии и множество малки къщи. Те буквално изчезват за няколко години, кривите улици стават прави. София е град на случили се разрушения и неслучили се ремонти. София е град на неслучили се събития“, описа го фотографът. 

Според Иван Шишиев градовете не бива да се сравняват, защото всеки град е различен. "Много често забравяме, че градът се прави от хората, а хората са различни“, поясни той.