Представители на фондация Emprove посетиха днес Стара Загора, за да отпразнуват женската сила с програмата "Мога сама“, предаде репортер на "Фокус". Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на фондация Обществен борд на TELUS International в България, Български фонд за жените и Европейския съюз.

Фондация Emprove благодари за безценната подкрепа на Община Стара Загора и на местните й общностни партньори - Фондация "Мисия криле“ и АртЕриа. Това е седмият град от турнето за разпространение на подхода, като предходните локации са София, Пловдив, Бургас, Кърджали, Плевен и Враца.

Пред повече от 60 жени зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева сподели: "Много се радвам на това, което правите. Може би радвам е сложна дума в момента. Всички знаем колко лоша е статистиката и всеки познава поне един човек, който е бил жертва на домашно насилие. Може и да познаваме без да знаем, че е бил жертва. Това, което правите е важно и подкрепата трябва да продължи. Травмата се лекува трудно и дори и когато мислим, че е излекувана, има нещо, което стои някъде дълбоко. Подкрепата е и да знаеш, че можеш да разчиташ на някого“.

Валентина Димитрова, главен терапевт и дипломиран семеен консултант във фондацията, представи подхода МОГА САМА. Той е създаден през личния опит и преживявания на жени, които са били в токсична връзка или са в процес на излизане от такава.

Всяка от присъстващите получи безплатна книжка "Мога сама“. Тя съдържа 6 обучителни модула, които са практически насоки за обучители и колекция от изпробвани и доказани активности и упражнения. Всеки може да се разпознае в някои от описанията в книгата, както и да получи възможност за по-добро разбиране за другите или за ситуации, които не го засягат лично.

От екипа на Emprove в разговорите участие взеха Анелия Митева, организационен консултант и ментор и Ани Хира, бизнес консултант "Човешко развитие“.

Мисията на Emprove е да повиши осъзнатостта към най-ранните прояви на насилие във взаимоотношенията, да променя обществените нагласи, както и да подкрепя жени и момичета, преживели насилие. Дейността на фондацията включва публични кампании за ранна превенция и осведоменост, безплатна психологическа и юридическа подкрепа към жени, преживели насилие, коучинг, събития, обучения, групови терапевтични сесии, арт инициативи, както и изграждането на вече споменатата общност на #ЖенитeSurvivors, които оттук насетне подкрепят други жени по пътя им към промяна и нов живот.

Повече информация може да откриете ТУК.