Флаери на 15 езика приканват шофьорите на влизане през "Дунав мост" да шофират безопасно
© Областна администрация-Русе
Посланието, изписано на флаерите, е "Шофирай внимателно! Бъди отговорен към себе си и останалите участници в движението!“ и освен на български, е преведено на още 14 езика – английски, френски, немски, испански, португалски, румънски, турски, гръцки, украински, руски, хърватски, чешки, словенски и полски. Целта е по този начин да се привлече вниманието на колкото може повече хора и така да се сведе до минимум броя на пътнотранспортните произшествия и съответно този на загиналите и пострадалите в катастрофи.
Инициативата се реализира за поредна година и бе посветена на Световния ден за възпоменание на жертвите на пътнотранспортни произшествия, който се отбелязва през месец ноември. Статистиката сочи, че през 2022 година в страната са регистрирани общо 6 609 тежки катастрофи, при които са загинали 531 души, а ранените са 8422. За десетте месеца на тази година жертвите на пътя са 450, а ранените над 7600.
По данни на МВР от януари до септември 2023 г. тежките ПТП-та в област Русе са 261, като при тях са загинали 18 души, а ранените са 324. Най-много тежки произшествия са се случили на територията на община Русе – 181. При тях са загинали 10 души, а броят на ранените е 216. Най-малко инциденти са станали на територията на община Ценово. Там е регистрирана една тежка катастрофа с един ранен. Ако трябва да се направи съпоставка в национален план в периода от януари до септември 2023 г., то област Русе се нарежда на пето място по брой катастрофи в страната и на шесто по брой ранени. За съжаление регионът заема и челното седмо място по брой загинали в ПТП-та, нареждайки се веднага след столицата, Пловдив, Плевен, Бургас, Варна, Ловеч и Софийска област, като във всяка от последните две области загубилите живота си по този нелеп начин са 19 души.
Световната статистика е още по-стряскаща и според нея всяка година 1,3 милиона души по света загиват при пътни произшествия и от 20 до 50 млн. са ранените. В резултат на пътнотранспортни произшествия всеки ден загиват над 3500 души, т.е. на всеки 25 сек. един човек губи живота си при пътнотранспортно произшествие. Според статистиката много от жертвите и ранените при пътнотранспортни произшествия са деца и младежи. В световен мащаб около 400 000 млади хора на възраст под 25 години загиват всяка година при пътнотранспортни произшествия или около 1100 млади хора на ден.
Инициативата датира от 1995 г., когато по решение на Европейската федерация на жертвите от ПТП (FEVR) се привлича вниманието на обществеността към проблемите на пътната безопасност. През 2005 г. с резолюция на ООН се обявява Световен ден за възпоменание, който се отбелязва в третата неделя от месец ноември.