Нови случаи на замърсяване на атмосферния въздух на град Пловдив от страна на производствени цехове установиха екипите на Регионалната инспекция по околната среда и водите - Пловдив (РИОСВ - Пловдив). Става дума за две бази на едно и също дружество, намиращи се в район "Южен“ и в район "Северен“, чиято основна дейност е продажба, разкрой и кантиране на мебелни плоскости, съобщиха от РИОСВ.

Извършените от екоинспекцията няколко проверки са извънредни и са осъществени след получени сигнали от граждани за регулярно замърсяване на въздуха от комините в базите на предприятието. На място експертите са установили, че в производствените помещения са монтирани котел и метални печки тип "камина“ за твърдо гориво, оборудвани с комини за отвеждане на образуващите се димни газове в атмосферата. В момента на проверката експертите на институцията са "хванали“ служителите на фирмата да горят в тях парчета и изрезки от ПДЧ-плоскости, като от комините е излизал черен дим с неприятна миризма.

Екоинспекторите са установили също, че дружеството не притежава утвърдени от РИОСВ – Пловдив работни листове за класификация на генерираните при дейността отпадъци. Освен че на фирмата нарушител са дадени предписания да извърши задължително класификация на отпадъците си и да преустанови изгарянето им, на управителите й е изпратена покана за получаване на два акта за установяване на административно нарушение. Предстои да бъдат определени и санкции за нарушаване на екологичното законодателство. Предвидените имуществени санкции за подобно нарушение са в размер до 4 000 лв. за всеки от обектите.

Постигането на съответствие на качеството на атмосферния въздух в Пловдив с регламентираните от законодателството норми за опазване на човешкото здраве е първостепенен приоритет на РИОСВ. Затова екоинспекцията е засилила изключително много проверките на индустриалните източници на замърсяване, които са в правомощията й да контролира. По отношение на замърсяването от домакинствата и транспорта (двата сектора с доказано най-голямо въздействие върху състоянието на въздуха в града) трябва да се разчита на решително и системно прилагане на мерки от страна на общината и на самосъзнанието на всеки жител на Пловдив.