Пепа Рашева споделя какво е подтикнало екипът на фондацията да се заеме с подобно начинание: "Част от целите, с които е създадена нашата фондация, е да съдейства на държавни и местни институции за проучване, съхраняване, опазване и поддържане на добруджански традиции и културно – историческо наследство в областта на народните и художествени занаяти. Също така да съдейства за активиране на икономическия потенциал и увеличаване на конкурентоспособността на общността от български занаятчии (майстори, калфи, чираци) и самодейни творци, творци на приложните изкуства. Специално в нашия район няма актуална база данни за тази категория хора и никога не е правен подобен каталог. Конкретно със занаятите би трябвало да се занимава местната занаятчийска камара, но за съжаление тя е закрита, както и много други в страната. В последните години се забелязва един по-масов стремеж за връщане към корените, което е като естествена реакция на случващото се в световен мащаб и начин за самосъхранение. Решихме да създадем каталог на занаятите и изкуствата, чрез който този тип дейци, да бъдат популяризирани, по-лесно откриваеми и по този начин подпомагани. Вярваме, че ще бъде в полза както на тях самите, така и на обществото като цяло. Радваме се, че тази идея беше одобрена и ни се даде възможност да я реализираме по Програма на Община Добрич за финансиране на граждански инициативи в полза на местната общност".
Всички занаятчии, творци на приложните изкуства, които имат връзка с добруджанския край, родени са или работят в него,
©
могат да изпратят информация за себе си на адрес: dhtc@abv.bg. Информацията трябва да включва: име, занаят или изкуство, от колко години се занимават с тази дейност, къде е ателието, контакти, като телефон и е-майл и няколко снимки. Те е добре да бъдат на тях самите в работен процес и на техни изделия. Могат да посочат свои участия в значими събития и награди и всичко, което дава за тях по-пълна кратка и ясна представа. Пепа Рашева отбеляза, че занаятчийската камара в област Добрич е закрита и няма база данни върху, която да се "стъпи", за да се доразвива и надгражда. В областта на занаятите се е наложило проучването да започне почти от нула. За съдействие фондацията се е обърнала към местни институции, галерии, музеи и Националната занаятчийска камара.
"Само галерията в Добрич разполага със списък с творци. Работата се оказа интересна, но и много повече от планираната, а сроковете на програмата - твърде кратки. Бюджетът е много малък за задачите, които си поставихме и се налага да работим с повече ентусиазъм. Не случайно дизайнерската работата по каталога пое дъщеря на творец занаятчия, също от Добрич, завършила е компютърен дизайн в Германия. Полагаме много усилия и благодарим на всички, които съдействат. Надяваме се в края на септември да имаме електронното издание на каталог на занаятите и изкуствата в област Добрич за 2022 г. и много скоро след това книжен вариант. С това определено няма да приключи задачата ни, която оказва се е една смела първа крачка. Ще продължим целогодишно да изнамираме и включваме нови творци до следващо и следващо издание", каза Пепа Рашева.
Идеята на предстоящия фестивал е да бъде показано разнообразието на творци от Добричка област и да се постави начало на една добра фестивална традиция за занаяти и изкуства в добруджанския град. "Разбира се на фестивала могат да вземат участия занаятчии и приложници от цяла България. Идеята е да изложат своите готови изделия и дори да демонстрират част от своя занаят или изкуство в обособени работилници за тази цел. Ако дейността не позволява демонстрация на живо, могат да представят албуми със снимки или видео. Работим и по музикална програма с български н
© Фермерски пазар-Добрич
ародни песни и танци. Ще имаме специален гост, свързан с нашия край. Това е народната певица Галина Дурмушлийска, която ще представи книгата си "За песните на моята душа“, която излезе тази година през месец май", допълни Пепа Рашева.По думите на председателя на фондацията хората, с които се срещат, са творци в областта на грънчарство, дърворезба, ножарство, керамика, иконопис, сарачество, тъкане, но тези понятия в нашето съвремие вече звучат много ограничаващо. Според Пепа Рашева изкуството не се побира в рамка на точно наименование, дори се създават нови понятия, например скулптури от дърво с моторни триони. "Момчетата, които ще участват, са истински художници и майстори на скулптурата, но работят не с длето, а с моторни резачни триони. Често майсторите, с които говорим, са завършили художествена академия или гимназия, но са изработили свой стил на работа - комбинация от много умения, няколко занаята, усъвършенствани с години опит", допълни Пепа Рашева. Със задоволство тя заяви, че много хора откликват с истинска радост на идеята. Занаятчиите с по-голям стаж се включват водени от желание да са полезни на идващите поколения, "защото има една тревога у тях, че занаятите ще се загубят". Младите се включват с ентусиазъм, че ще бъдат част от вълнуващо събитие, в което да демонстрират своите творчески умения.
"Ние, от екипа на фондацията не знаем какъв точно ще бъде крайният резултат, но ще направим всичко възможно това събитие да остави трайни положителни емоции в участници и посетители и желание да стане ежегоден фестивал за нашия град", каза още Пепа Рашева.
Жулиета НИКОЛОВА