Европейският институт по културен туризъм "Еврика“ в Добрич посвети цели 3 години, партнирайки си с украински и грузински организации, да обедини туризъм, културно наследство и креативност. Резултатът - разработени са девет продукта за креативен туризъм и те са свързани с местното културно наследство на Добруджа, предаде репортер на "Фокус". Екипът на "Еврика" - Божанка Добрева и Красен Русев, както и техните съмишленици и последователи, споделят идеята, че туризмът отдавна вече не е това, което познаваме отпреди - пътувания в големи групи и просто разглеждане на неща.

Сега погледът е обърнат към местните ресурси и  културното наследство на даден регион за създаване на автентични продукти. Проучвания показват, че има все по-голямо търсене на такъв тип продукти, които са свързани с даден регион и включват туриста като участник. "Той вече иска не да бъде част от големи групи, а да пътува индивидуално, да опознава и да се "потопи" в атмосферата на местната идентичност", посочи Божанка Добрева. Тази идея споделят от Института "Еврика" в Добрич, също и техните партньори - Грузинският център за изкуство и култура, грузинската община Гори и Фондацията за развитие в украинския град Николаев. 

Продуктите на креативния туризъм обединяват принципа на интерактивност и докосване до пазителите на духовността - майстори и занаятчии от региона. Новата форма на туризъм освен, че популяризира местната култура, също носи преживявания за туриста, което отговаря на динамиката на нашето съвремие. Защото както в много социални сфери и в туризма има видима динамика, допълни Божанка Добрева.

В процеса на съвместна работа партньорите от трите черноморски страни са имали възможност да участват индивидуално или заедно в различни форуми, където се обменят идеи, опит. Това са международни срещи на занаятите, фотоконкурси, семинари, обучителни програми, приятелски посещения в трите региона.

Девет са разработените и тествани туристически продукта с духа на Добруджа - Майсторски клас по дърворезба с модератор арт дизайнера Койчо Колев, фестивал "По пътя на хляба", кулинарен тур "Обиколка на малки ферми" с модератор Тодор Добрев, кулинарна работилница с организатор Народното читалище в с. Ефрейтор Бакалово, община Крушари, фестивал на занаятите с организатор и домакин Фондация "Добруджа - история, традиции, култура", Здравен семинар със сок от пшенична трева с модератор Богдан Богдев, Медена къща Михови, Сувенири от Добрич с модератор Ивайло Маринов и Майсторски клас по иконопис с модератор Павлин Пенев.  

Продуктите на креативния туризъм обединяват принципа на интерактивност и докосване до пазителите на духовността - майстори и занаятчии от региона. Новата форма на туризъм освен, че популяризира местната култура, също носи преживявания за туриста, което отговаря на динамиката на нашето съвремие. Защото както в много социални сфери и в туризма има видима динамика.

Партньорите - България, Грузия и Украйна, които споделят общи граници, в случая Черно море, и общи решения в контекста на креативния туризъм, имат и обща платформа в интернет (www.TOURNDO.COM), която представя възможности за креативен туризъм в трите региона на Черноморския басейн - Добруджа, Гори и Николаев. Идеята е любителите на приключения и пътувания да посетят сайта, да направят своя избор и да преживеят културата на даден регион. От наша страна Добруджа е единствено представеният.

Жулиета НИКОЛОВА