Стотици жители на с. Маломир и гости от околните села, Ямбол, близки и далечни населени места се стекоха в ямболското село, за да участват в събитията, посветени на 130-ата годишнина от смъртта на големия български революционер Желю войвода. Това съобщават от пресцентъра на ВМРО.

Поклонението се организира по инициатива на кмета на село Маломир от ВМРО Тодор Налбантов, който е и един от двигателите на Обществената платформа "С Тунджа в сърцето".

Гост на събитията беше съпредседателят на ВМРО и евродепутат Ангел Джамбазки. Той почете паметта на емблематичния за Ямбол революционер със стотици ямболии в село Маломир, където е живял и починал дядо Желю войвода. Заедно с Мария Цветкова - член на националното ръководство на ВМРО и народен представител в 44-ото Народно събрание и с родолюбиви българи поднесоха венци и цветя пред паметника на героя, където беше разпънат огромен национален флаг.

Войводите от клубовете “Традиция" в Ямбол, Сливен и Нова Загора впечатлиха присъстващите с възстановка, с която пресъздадоха исторически моменти от битки с участието на Панайот Хитов и Желю войвода.

Слова в памет на един от най-големите възрожденци, родени в Ямбол, произнесоха българският представител в Европейския парламент Ангел Джамбазки, кметът Тодор Налбантов и народният представител в 45-ото Народно събрание и дългогодишен заместник-кмет на Община "Тунджа" Станчо Ставрев.

"Отбелязваме 130-ата годишнина от кончината на един от великите ни национални герои, отдали живота си на каузата за българското национално освобождение и обединение. Да помним името на Желю войвода, който заедно с Панайот Хитов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър и плеядата български революционери са загърбили всичко лично и са посветили себе си на делото за свободата на България и борбата срещу турския поробител. Ние сме длъжни да почитаме героите си, да съхраняваме паметта за тях, защото те ни правят горди българи“, каза в речта си Ангел Джамбазки.

По традиция в Маломир се проведоха народни борби и събора на селото, чудесно организирани от кметството и Народно читалище "Просвета-1920“. Той продължи два дни с фолклорен концерт и участието на певческа група "Карапчанка“, хороводна китка на танцов клуб "Радост“, клуб "Ямболско настроение“, оркестрите "Стара Загора“ и "Бисер“, народните певици Жечка Сланинкова, Надя Малакова и други тракийски изпълнители и музиканти.