С впечатляваща победа и блестящи познания, отбор "Вечният пламък“ от ПГОХ "Райна Княгиня“ завоюва първото място в литературната викторина, посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев, предаде репортер на "Фокус". Отборът победител се състоеше от Кристиан Конов, Николай Спиртов и Цвети Пешлова – ученичка от Езикова гимназия "Бертолт Брехт“, гр. Пазарджик.

Състезанието се проведе в сряда, в експозиционната зала на къща музей "Гео Милев“. То събра осем отбора от старозагорските училища, вдъхновени от обичта си към литературата. Второ място в надпреварата зае отбор "Пламък“ от ППМГ "Гео Милев“, а на трето място се класира отбор "Лудите мечтатели“, също от ППМГ "Гео Милев“.

Останалите участници – отборите "Канибарите“, "Знание“, "Везни“, "Детелинки“ и "Май“, също впечатлиха с творчески подход и спортсменски дух, оставяйки своя отпечатък в състезанието.

Журито, водено от краеведа и библиотекар Снежана Маринова, оцени участниците, като отчете техните знания и усърдие.

"Тази литературна викторина беше повече от състезание – тя беше празник на знанието и вдъхновението, което Гео Милев и неговото творчество продължават да ни носят. Благодарим на всички участници за усилията, ентусиазма и невероятната енергия, с които изпълниха вечерта. Убедени сме, че такива инициативи не само развиват знания, но и изграждат любов към литературата и културата“, сподели младият омбудсман Адриан Георгиев, организатор и водещ на събитието.

"Викторината ни даде не само възможност да покажем знанията си, но и да се вдъхновим един от друг. Заедно доказахме, че литературата и културата са живи и могат да обединяват младите хора. Благодарен съм за тази възможност и с нетърпение очаквам състезанието през следващата година“, заяви председателят на Съвета на младите омбудсмани Кристиан Конов, който е и един от победителите.

Събитието бе организирано от Младите омбудсмани на Стара Загора в партньорство с Община Стара Загора и къща музей "Гео Милев“. Литературната викторина не само изтъкна значимостта на творчеството на Гео Милев и Леда Милева, но и вдъхнови младите участници да задълбочат връзката си с българската литература.