Етнически малцинства и ромска идентичност бе тема на научна конференция във Варна
©
Конференцията се провежда като част от проект BGCULTURE-3.001-0030 “Културният свят достига до всички“ по Първа покана на Резултат 3 "Подобрена информираност за изкуства и култура на етнически и културни малцинства (Фокус върху роми)“ на програма РА14 "културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ по Финасовия механизъм, на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
Всички присъстващи изслушаха в захлас ангажираните позиции по време на панел "Идентичност в епохата на цивилизацията“ на академичните изказвания с доклади на доц. д-р Иво Стамболийски и неговите студенти от Варненския свободен университет - Калина Петева, Иванета Богданова - магистър по психология, Теодор Танчев. В дискусиите след представянето на докладите се включиха и представители от публиката с коментари и въпроси, свързани със социално-философските проблеми на етническите малцинства в България, залегнали като основна тема на панела. Дискутираха се начини за повишаване на интеграцията на малцинствените групи, социалните и културни взаимоотношения и видовете идентичност, които пряко влияят на тяхната самооценката и принадлежността. Огнян Исаев, програмен директор в Тръста за социална алтернатива, който специално пристигна за конференцията от София, сподели, че подобни официални изследователски мероприятия на тема етнически малцинства и ромска идентичност са рядкост в българската действителност. Успелите и учени роми рядко се промотират и се дават за пример от медиите, които често наблягат на определена прослойка и ниско ниво на образованост на малцинствата.
Практико-теоретичният подход за изследване на детските публиките в панел Детска публика: нови подходи за по-добра рецепция на артистичните продукти“ , воден от д-р Ива Панева, допълнително привлече множество дискусии от страна на директори на училища, учители и представители на неправителствения сектор, като сдружение "Родолюбие“, фондация "Гея“, ЦСРИДУ "Живот под дъгата“, Пресклуб Варна и ЦПЛР – ОДК – Варна.
Всички доклади ще бъдат издадени от сдружение "Наш свят“ в реферирано издание към НАЦИД, което е доказателство за високото професионално и академично ниво на представените реферати. Конференцията доказа, че подобна инициатива за събиране на академично ориентирани и практици - специалисти, работещи в културно-образователната сфера, свързана с деца и младежи от етническите малцинства, е необходима за България с цел подобряване на обмена на идеи за работата с деца и младежи билингви, чийто български език се явява като втори. Именно затова, организаторите, заедно с техните партньори от с. Синдел, СОУ "Св. Кирил и Методий“, взеха решение конференцията да стане ежегодна, като през октомври 2024 г. да се проведе второто й издание.