Под председателството на заместник областния управител на Смолян, Красимир Даскалов се проведе заседание на Постоянната областна епизоотична комисия, във връзка с влошената епизоотична обстановка по отношение на заболяването Инфлуенца по птици.

Директорът на ОДБХ-Смолян д-р Сава Бозуков и д-р Мария Маргаритова – началник отдел "Здравеопазване на животните“ представиха актуална информация за епизоотичната обстановка по отношение на заболяването Инфлуенца по птиците. Те изясниха същността на заболяването, симптоматиката и предвидените със заповеди на изпълнителния директор на БАБХ и на директора на ОДБХ – Смолян мерки за предотвратяване разпространението на заболяването.

От началото на 2025 година в страната са регистрирани 5 огнища в област Пловдив – 4 при водоплаващи птици и 1 при кокошки носачки. В следствие на това са предприети мерки на национално и регионално ниво. Сред основните са: засилен контрол в месодобивните предприятия; взимане на проби и проверки за спазване на санитарно-хигиенните изисквания в птицевъдните ферми; забрана за отглеждане на открито на домашни птици, с изключение на сертифицираните ферми за свободно отглеждане; засилен контрол на дивечовъдните ферми; забрана за провеждане на пазари за живи птици на територията на страната и други.

Д-р Маргаритова уточни, че 14 от областите в България, където има по-висока концентрация на птицеферми и месопреработвателни комбинати за птиче месо, са определени като по-рискови и там са в сила по-строги мерки.

По отношение на заболяването Инфлуенца по птиците, д-р Бозуков каза, че към момента обстановката в област Смолян е спокойна, но трябва да се спазват стриктно въведените мерки, за да не се допуска разпространението на заболяването в региона и страната. Единствената местна птицевъдна ферма "Кокоимпекс“ ООД е определена като нискорисков обект, като в него не се колят и преработва птиче месо от външни птици.

Инфлуенцата или грип при птиците е остро заразно заболяване с почти 100% заболеваемост и смъртност, засяга както дивите, така и домашните птици. Водоплаващите птици не проявяват клиника, но са носители и разпространители на вирусът, който се предава чрез директен контакт, фураж, изпражнения, чрез транспортиране на инвентар и оборудване от ферма във ферма. Вирусът не е устойчив на висока температура и термична обработка. Опасност за здравето на хората крие щамът H5N1 на Инфлуенца по птици, чието наличие на територията на България към момента не е установено.