В този период на годината посетителите на Ботаническата градина в Приморска Добруджа могат да го видят отблизо и да му се полюбуват докато е в цъфтеж в стъклените витрини на Експозиционна оранжерия.
"Видът е силно застрашен от изчезване в естествените си местообитания в американските тропични широколистни гори, чийто площи значително намаляват, поради засилената антропогенна дейност през последните десетилетия. В нашата страна видът не се среща в естествени местообитания. Няколко индивида, получени по международния обмен на семена Index Seminum, са отгледани в оранжериите на Университетска ботаническа градина Балчик", посочват ботаниците.
Растението в цъфтеж е много нежно и красиво. Цъфти с поразителн
© УБГ
и червени цветове през зимата, като цъфтежът в България е с продължителност около три месеца, до февруари.През миналата година декември посетителите на Ботаническата градина се насладиха на красотата на цъфтежа на друг екзотичен вид - мексиканския пожарник, чиито жълто-оранжеви цветове внасяха топлина в студения зимен пейзаж. Двете растения са от едно и също семейство - Дебелецови. Най-голямата забележителност в Ботаническата градината е постоянната експозиция от кактуси и сукуленти.
Жулиета НИКОЛОВА