Експертът Диана Русинова пред "Фокус" за състоянието на участъка от пътя Кюстендил – София
© Фокус
Пред "Фокус“ говори експертът Диана Русинова относно констатираните дефицити в участъка от пътя Кюстендил – София. "Много тревожно и притеснително е това, че голяма част от констатациите които ние направихме никога не са били отразени от Областно пътно управление като проблеми в периодичните им доклади“, каза Русинова.
Тя даде за пример пътните знаци, които са произведени през 2005 г. – 2008 година. Нито един от знаците в обхвата на пътя не е годен за употреба и трябвало да бъдат подменени преди повече от 10 години.
Пътната маркировка в този участък също е некачествена, според извършената проверка. Почти не са останали светлоотразителни перли. "Най-вероятно се дължи на това, че когато през 2022 година тази пътна маркировка е подменяна тя е положена с много тънък слой боя и съответно перлите не са могли да се задържат в нея, което я прави негодна“, допълни пътният експерт.
Направено е сравнение на пътя със снимки от 2012 година. Тогава не е имало нито едно дърво, а през годините е допуснато да израстат дървета и храсти. Състоянието на откосите също не е добро. Това се отнася и до земните окопи и канавките, които са запушени от боклуци, кал, наноси и израствали храсти.
По думите на Русинова, когато има храсти и дървета в обхвата на пътя често селскостопанските и дивите животни се забелязват много късни от страна на водачите на моторни превозни средства, а това дава възможност за по-малко време за реакция.
Експертите са се натъкнали на нерегламентирани селскостопански включвания в пътния участък. Ограничението на скоростта от 60 км/ч, въведено с пътен знак преди бензиностанцията в посока Кюстендил, е незаконно. Това е така, защото съгласно проектите за организация на движението не фигурира такова ограничение на скоростта.
"Множество проблеми. Ние сме дали и много препоръки. Какво да се направи, за да може тези проблеми да бъдат решени. Ние нямаме правомощия за тяхното решаване, защото сме неправителствена организация и няма какво друго да направим“, каза още Русинова.
Тя подчерта, че целенасочената инспекция на участъка е направена за сметка на Европейският център за транспортни политики, а това е трябвало да бъде направено от страна на Агенция "Пътна инфраструктура“.
"Странно е как АПИ са правили проверки в продължение на 5 години и не са видели, че знаците са с изтекъл експлоатационен период, че пътната маркировка не е годна или най-елементарното, че там има храсти“, допълни Русинова. Според нея, някой не си е свършил работата.
"Ние, като неправителствена организация, нямаме правомощия да направим повече от доклад. Правенето на доклада посочва конкретни проблеми. Не е в нашите сили и възможности да решаваме тези проблеми, това трябва да го свърши държавата. Ние сме направили първата стъпка с този доклад“, заяви още Диана Русинова.
От Европейския център за транспортни политики посочват, че основното нещо за безопасността на този участък е изграждането на ограда. Проблемът с навлизането на диви или на селскостопански животни няма да се разреши, ако не се изгради ограда. Останалите констатирани нередности трябва също да бъдат отстранени и за това отговаря стопанинът на пътя.