Един тон лекарства с изтекъл срок на годност бяха събрани в кампанията "Земята не пие лекарства"
©
Най-активни във връщането на лекарства бяха софиянци, които в рамките на ден и половина събраха близо 500 кг на двата мобилни пункта.
Целта на инициативата е да информира обществото, че старите лекарства не трябва да се изхвърлят в битовия отпадък или канализацията, пише puls.bg.За събирането, транспортирането и унищожаването на лекарствата организаторите са сключили договор с лицензирана фирма, която разполага със собствен инсинератор за безопасно обезвреждане на опасни отпадъци.
Неправилно изхвърлените лекарства могат да замърсят почвата и водата с активни съставки, които имат вредно въздействие върху екосистемата. Ако остатъци от антибиотици попаднат в организма чрез храната или водата, това може да доведе до развитие на антимикробна резистентност.
Антимикробната резистентност е състояние, при което микробите (бактерии, вируси, гъбички или паразити) развиват устойчивост към лекарства, които преди това са били ефективни срещу тях. Това означава, че лечението с антибиотици, антивирусни, противогъбични или антипаразитни средства става по-малко ефективно или напълно неефективно.
Антимикробната резистентност се явява една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве. Според данни на Световната здравна организация, тя е довела до 5 милиона смъртни случая през 2019 г. Ако не се вземат навременни мерки, се прогнозира, че тази цифра може да достигне 10 милиона годишно до 2050 г.
Основните причини за развитието на антибиотична резистентност са злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици както при хора, така и при животни.