Един от най-забележителните обекти край Варна отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни. Това е най-старият в Европа солодобивен и градски център "Провадия-Солницата“. Може да посетите обекта през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май, се съобщава на страницата на обекта.

И тази година, туристическите обиколки ще бъдат на всеки кръгъл час, като последната група ще бъде приемана в 15 ч. По традиция туристите ще бъдат водени от екскурзовод.

Посещения от групи ще бъдат възможни и през работните дни до 11 май, но само след предварителна заявка в Историческия музей в Провадия на тел. 0895431974.

Солодобивният и градски център край Провадия е датиран към 5500 – 4300 г. пр. Хр. Селището е било изключително добре укрепено, включително с радиални стени, и засега няма данни за друга такава каменна цитадела в Европа отпреди 7 хиляди години.