Служители и работници от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) в Пловдив проведоха едночасова предупредителна стачка. В знак на протест срещу ниското заплащане експертите напуснаха работните си места, предаде репортер на Агенция "Фокус".

Средната заплата в службата в Пловдив е около 900 лева. Заради ниското заплащане няма млади хора, които желаят да започнат работа тук. Само през последната година са напуснали трима специалисти. Структурата се крепи на няколко човека, вече пенсионери, които са дългогодишни служители, обясни началникът на АГКК Пловдив Никола Бадев. 

Стачкуващите настояват за 20% минимално увеличение от 1 октомври за служителите от цялата страна. Това ще струва около 650-700 хиляди лева на бюджета, изчисляват от КТ "Подкрепа", които организират протеста. Около 2 месеца са провеждани разговори на високо ниво, но безрезултатно. 

Бадев съобщи, че само Службата по геодезия, картография и кадастър в Пловдив внася директно в републиканския бюджет около 2,5 милиона лева от такси. Преди промените в законодателството 75% от таксите са оставали в службата, като средствата са използвани за заплати, за обучения, за подпомагане на дейността. Сега в службата дори няма счетоводство. 

Настоява се АГКК да стане структура към Министерски съвет, а не да е второстепенна структура, която е принудена да се моли за консумативи, с които работи. 

Синдикатите ще решат как да продължат стачните дейности, но е възможно да се стигне и до спиране на работата на СГКК. Това означава, че ще спре работата на 70 нотариуса и 4 служби по вписванията само в Пловдивска област и ще бъде блокиран инвестиционния процес, защото всеки ПУП и всяка нова сграда минава през службата и се отразява в кадастъра, допълни Бадев. 

Мария Божкова, която работи в СГКК-Пловдив вече 15 години, получава чисто 1126 лева. Смята, че заплатата не съответства на обема на работа и на напрежението. "Харесва ми тази работа, смятам че имам още какво да дам. Без продукцията от нашата работа – скици, схеми и т.н., нито една сделка, стартиране и финализиране на една сделка, не може да се случи. Някой трябва да помисли за това" - каза Божкова. 

Никола Бадев допълни, че в момента се изработват кадастрални карти на над 30 населени места в Пловдивска област и всички те се приемат, проверяват и контролират от СГКК - Пловдив. С дейността са ангажирани петима от 10 служители на службата.

Подробности гледайте в прикаченото видео!