Съвместната продукция на Драматичен театър "Гео Милев" и Държавна опера-Стара Загора - спектакълът "Красива птичка с цвят зелен" е ново начало, иновативна тенденция, път към бъдещето. Така го назова директорът на Операта Огнян Драганов на пресконференцията на творческия екип на спектакъла днес, предаде репортер на "Фокус". За ръководителя на Драматичния театър Светла Тодорова премиерата е плод на дългоочаквано сътрудничество. По думите й творческият екип е огромен, усилията им са неимоверни, но резултатът е необикновен, фантазен, изключителен и любопитен.

"Исках спектакълът "Красива птичка с цвят зелен" да носи ренесансов дух – от онази епоха, когато човек вижда света с очите на дете", каза режисьорът Анастасия Събева.

За композитора Асен Аврамов музиката на "Красива птичка с цвят зелен"  е най-близо до "dramma per musica" от времето на Монтеверди. "Цялата идея  да се съчетаят театър, опера и балет, да направим този  хибрид  идва от двата свята в самата постановка – приказен и реален. Музиката в "Красива птичка с цвят зелен" е по-скоро постмодерна, тя има за задача не само да акомпанира на артистите, но също така да изведе емоционални линии на персонажите. Живото изкуство е това, което истински захранва с емоция" – каза композиторът.

За диригента Виктор Крумов работата по заглавието е предизвикателство, защото показва дали като диригент-интерпретатор, при жив автор на музиката, ще издържи теста. "Има духов оркестър, разширена част на ударни инструменти, пиано, арфа, акордеон – нестандартен избор на инструменти дава своето отражение на диригентската работа", сподели Крумов.

За хормайстора Младен Станев работата по заглавието е една крачка напред за хора - "жива музика с жив автор в живо единство. А музиката дава много богата база за размишления".

"Общо над 300 души участват в реализацията на "Красива птичка с цвят зелен" . Действието се развива сред декорите на едно италианско градче "симпатично, смешно и забавно. Където има руини, статуи, кафене, простряно пране, което хората обитават едновременно в миналото и настоящето… Надявам се хората да усетят онзи ренесансов дух, който сме искали да пресъздадем с тази постановка", каза Анастасия Събева.

"В Стара Загора има културни институти, които си колаборират творчески - това е уникално за България. Правим го, не за да сме интересни, а защото публиката има нужда от нова енергия, от много енергия. И я получава от сцената, и този път" – сподели пред медиите Огнян Драганов.

Премиерните спектакли са на 1 и 3 февруари от 19.00 часа на сцената на Държавна опера-Стара Загора.