Областният управител Драгомир Драганов поздрави новоизбрания ректор на

Русенския университет "Ангел Кънчев“ доц. д-р Десислава Атанасова. "Убеден съм, че с професионализъм и всеотдайност ще продължите възходящото и успешно развитие на Русенската Алма-матер, отстоявайки лидерските ѝ позиции сред академичната общност в страната“, заяви Драганов при срещата с доц. Атанасова.

Той ѝ пожела здраве и сили, с които да преодолява всяко предизвикателство в утвърждаването на Русенския университет като научно средище, където младите хора сбъдват мечтите си и се подготвят за успешна професионална реализация. "Бъдете двигател на все повече иновации и винаги се вслушвайте в гласа на младите. Убеден съм, че ще продължите да работите все така упорито за изграждането на модерно българско образование в унисон с най-добрите европейски политики“, допълни областният управител и посочи, че Русенският университет има ключова роля в реализирането на политики за привличане на устойчиви инвестиции в региона. Доцент Атанасова беше избрана на Общо събрание на висшето училище преди два дни със 168 гласа. Нейният мандат ще продължи до края на 2027 година, а официалното ѝ встъпване в длъжност се очаква да стане до края на този месец.

Припомняме, че до избор за нов ректор на висшето учебно заведение се стигна, след като бившият му ръководител проф. д-р инж. Пламен Кангалов почина на 4 септември миналата година. По-късно същия месец със заповед на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков за временно изпълняващ длъжността ректор на Русенския университет беше назначен проф. д-р инж. Генчо Попов, който дотогава беше заместник-ректор по учебната работа. Съгласно нормативните изисквания проф. Попов управлява висшето училище по-малко от шест месеца, като в рамките на този период беше организиран частичния избор за нов ректор.

По време на срещата, в която участва и председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, който е и почетен ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет, бяха обсъдени възможностите за развитие на трансграничното сътрудничество. Акцентът беше поставен върху сътрудничеството в транспортната сфера и инженерните науки при изпълнението на големи инфраструктурни проекти.

Не по-малко внимание бе отделено и на предстоящото ново райониране на страната, като фокусът бе поставен върху значението на Русе за цяла Северна България.

Доц. д-р Десислава Атанасова е родена през 1966 година в Русе, възпитаник на Математическата гимназия "Баба Тонка“. През 1989 година завършва специалност "Информационни технологии“ в Русенския университет "Ангел Кънчев“. През 1998 година защитава докторска степен в Института по металознание "Акад. Ангел Балевски“ при Българската академия на науките. През 1990 година започва работа в Русенския университет като асистент, а по-късно преминава през длъжности като старши асистент и главен асистент.

От 2010 до 2015 година е доцент и заместник-декан по учебната работа на факултет "Природни науки и образование“. През 2016 година е избрана за декан на същия факултет, като заема поста до 2019 година. През 2020 година е избрана за заместник-ректор по интернационализация и комуникационна политика, а през 2024 година поема поста заместник-ректор по научноизследователска дейност на Русенския университет. Доц. д-р Десислава Атанасова води лекции по непроцедурно програмиране, човеко-машинен интерфейс, изкуствен интелект и информационни технологии.

Тя е член на Експертния съвет на университета за Професионално направление 4.6. Информатика и компютърни науки. Активен участник в научноизследователската и образователната дейност, доц. Атанасова има над 140 научни публикации, доклади и монографии, а също така е автор на учебници и учебни пособия в областта на информационните технологии и програмирането, сочи биографичната справка за новия ректор, разпространена от висшето учебно заведение.