Доживотна присъда за двойно убийство на дете и млада жена по протест на Софийска градска прокуратура
©
В края на октомври 2019 г. Софийска градска прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу В. А. за престъпления по чл. 115 от НК, чл. 116, ал. 1, т. 3, пр. 2, алт. 2, т. 4, пр. 2, т. 5 и т. 12, пр. 2 вр. чл. 115 от НК и чл. 143, ал. 1, пр. 1, алт. 1 и алт. 2 от НК.
Според доказателствата по делото подсъдимият В. А. и 23-годишната Д. М. живели във фактическо съжителство в жилище в гр. София, ж.к. "Надежда“. Двамата имали дъщеря – Н. А., родена на 22.10.2017 г.
Отношенията между В. А. и Д. М. се влошили и към 29.10.2018 г. били разделени.
На 29.10.2018 г. около 14:00 часа подсъдимият отишъл в жилището в ж.к. "Надежда“, за да види детето си. Между него и Д. М. възникнал конфликт. В. А. ударил жената с юмрук в главата и тялото, след което извадил законно притежавания от него пистолет и умъртвил Д. М., като произвел срещу нея два изстрела. След това взел Н. А. и напуснал жилището. Обикалял с детето различни места и около 19:00 часа наел таксиметров автомобил. Използвайки сила и заплашване, В. А. принудил таксиметровия водач да му предаде мобилните си телефони и да го закара с автомобила до с. Долни Богров, където подсъдимият се подслонил заедно с дъщеря си в едноетажна тухлена постройка.
Междувременно родителите на Д. М., след като не успели да се свържат с дъщеря си, отишли до жилището ѝ и подали сигнал за случилото се. Незабавно било предприето издирване на В. А. и дъщеря му Н. А. и местонахождението им в с. Долни Богров било установено. Чувайки шума от автомобили, подсъдимият решил да умъртви дъщеря си, а след това да се самоубие. Той произвел изстрел срещу детето отново със законно притежавания си пистолет и умъртвил малолетната Н. А. След това насочил оръжието срещу себе си и произвел изстрел, но не успял да се простреля.
С присъда от 20.01.2021 г. Софийски градски съд призна подсъдимия В. А за виновен по повдигнатите му обвинения, като за трите престъпления наложи наказание "лишаване от свобода“ за срок от 20 години.
СГП протестира така постановената присъда в частта относно наказанието, като поиска неговото увеличаване.
Решението на САС не е окончателно и може да бъде обжалвано и протестирано пред Върховния касационен съд.