Сбирки с творби на плакатиста Людмил Чехларов има на много места, но Художествената галерия в Добрич е единственото място, което в голяма степен събира на едно място творчеството на автора, оригинала. Това каза на пресконференция доц. д-р Ненко Атанасов, преподавател в Катедра "Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия в София, предаде кореспондентът на Радио "Фокус" – Варна. Доц. Атанасов е в добруджанския град за откриването на изложба "Плакатът“ на Людмил Чехларов, който дари голяма част от своите произведения на галерията в Добрич, неговият роден град.

По думите на специалиста щедрото дарение е "абсолютен повод за гордост за добричката галерия и добричката публика“. Всички творби са заснети от оригинал, което придава допълнителна стойност на произведенията.

"Уникална е колекцията, както е уникален и Людмил Чехларов, разбира се със свой собствен почерк и натюрел, със специфично чувство за хумор и съм сигурен, че както художникът влияе върху творчеството си, така и обратно - творческото го формира и изгражда. Мястото, където е работел дълги години, е Сатиричният театър. Това е място, което има пряка обратна връзка със самия автор.

Той има уникално чувство за хумор и то може да бъде открито във всеки един от неговите плакати, които въпреки че са разпознаваеми, можем да кажем, че авторът е разнообразен“, посочи доц. Атанасов.

Той отбеляза, че в същността на театралния плакат има трипластовост, породена от влиянието на самото драматургично произведение, от режисьорската интерпретация и на трето място от почерка на плакатиста, който надгражда творбата. Изложбата представя не само една широка панорама на творчеството на Людмил Чехларов, но и може би най-стойностния период от историята на българския театрален плакат.

Улицата е "галерията“ на театралния плакат и другото уникално е, че всички представени творчески проекти на художника са реализирани. Това, което предстои, е изпълнението на задачата, която си е поставил екипът на Художествената галерия в Добрич - тези стотици ценни плакати, вече част от фонда й, да бъдат изследвани и анализирани изкуствоведски.



Жулиета НИКОЛОВА