Седем добруджански общини и още четири заинтересовани страни се споразумяха за съвместно управление на риска в пограничния район Добрич - Кълъраш. Днес официално бяха връчени партньорските споразумения на българо-румънски форум по трансграничен проект от кмета на Община Добричка Соня Георгиева, предаде репортер на Агенция "Фокус".

В партньорското споразумение за съвместно управление на риска при кризи участват всички общини в област Добрич без Община град Добрич. Това са Шабла, Каварна, Балчик, Тервел, Крушари, Генерал Тошево и Община Добричка, водещ партньор по проекта и домакин на двудневния работен форум. Към споразумението се присъединяват Областна администрация - Добрич, Областният съвет на БЧК в Добрич, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в нашата страна и Инспекторатът за извънредни ситуации "Barbu Stirbei" на окръг Кълъраш, Румъния.

Спектърът на възможности в рамките на акта на постигнатото споразумение е широк - съвместно участие в симулационни обучения и реални ситуации на кризи, в инициативи и други трансгранични проекти, прилагане на общи политики, споделяне на опит, прилагане на инструмент за обмен на информация и др. 

В рамките на проекта е закупено оборудване за партньорите. РДПБЗН в Добрич вече разполага с дрон, който е използван и в реална ситуация на извънредно положение. Комисар Дарин Димитров, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Добрич, отбеляза, че дронът е използван в началото на септември тази година, когато проливни дъждове причиниха разливи, макар и леки, в няколко части на Добрич. По думите на ком. Димитров модерното оборудване дава възможност за бързо набиране на актуална информация, а от там и вземане на бързи и адекватни решения, което е залог за по-добро действие при всякакъв вид бедствия. 

Създадената партньорска мрежа в пограничния регион Добрич - Кълъраш за съвместно управление на риска при кризи осигурява грижа за население от над 500 000 жители в българския и румънски граничен район.

Жулиета НИКОЛОВА