Робоклуб "Хелиос" от Добрич завоюва призови места  на Националното състезание "Роботика за България", предаде репортер на "Фокус". Клубът е към СУ "Любен Каравелов", иновативно училище с традиции и много успехи от престижни състезания в света на IT технологиите. На състезанието, провело се в столицата, наградите са три: първо място в категория "Робо игра", първо място в категория "Изследователски проект" и второ място в състезание с роботи. За първи път Каравеловци участват в това национално състезание и са се представили достойно като са програмирали роботи, базирани на микроконтролер "Ардуино“. Това съобщи директорът на училището Светла Иванова. В отбора на СУ "Любен Каравелов“ участват ученици от гимназиален етап – 8, 9 и 11 клас.

Светла Иванова допълни още, че призовите места на отбора на СУ "Любен Каравелов“ в състезанието "Роботика за България" са достоен финал на изключително успешната за учениците учебна година. Обучението по роботика в училището започва още от първи клас и се надгражда през всички години като на учениците се осигурява модерна и високотехнологична среда.

Това е най-големият фестивал по роботика, част от програмата "Роботика за България". 36 отбора от 20 училища и 14 града от цялата страна са се включили в надпреварата. Всички отбори са съставени от младежи между 10 и 16-годишна възраст. Състезанието включва различни дисциплини и предизвикателства, включително битки между роботите, състезания на лабиринти и задачи, които изискват технически умения и креативно мислене.

Програма "Роботика за България“ действа от 2015 г. и е по идея и инициатива на развойния център на SAP в България. Реализира се за осма поредна година в партньорство с Фондация "Работилница за граждански инициативи“. Състезанието е по модел на световното състезание FIRST LEGO League. Програмата подкрепя мотивирани учители да изградят отбор по роботика в училището, където преподават, като за целта осигурява оборудване на дейността на един отбор по роботика, обучение и възможност за участие в състезания по роботика.

Така програмата си поставя за цел да създаде навици от ранна детска възраст за работа в екип. Учениците конструират и програмират роботи, които изпълняват социално значими мисии, разработват своите първи научно-изследователски проекти. Философията на инициативата е децата да научават нови знания чрез преживявания.

Жулиета НИКОЛОВА