Добре запазен скелет на кон е само една от интересните находки, открити през тазгодишния археологически сезон на крепостта Царевец край Горна Оряховица. Предстои останките да бъдат внимателно извадени и изследвани, заедно с други от открития, обясняват от Общината в железничарския град.

След първоначалното откриване на некропол, археолозите разкриха в източното подножие на "Ряховец“ и селище. След тазгодишната им работа откритите гробове са вече 15. При тях се виждат отклонения от християнския погребален обичай. Това, както и частите от скелети на коне и крави навежда археолозите на мисълта, че селището е обитавано от различен етнос, вероятно номадски. Разкрити са още жилища, огнища, ями – вече общо 70 археологически структури.

Финансираните от Община Горна Оряховица тазгодишни проучвания при крепостта отново са с ръководител Илиян Петракиев от РИМ – Велико Търново. Зам.-ръководител е Мая Иванова от горнооряховския исторически музей. Научен консултант на разкопките е археологът проф. Хитко Вачев.

Предположенията на проф. Вачев са, че по тези места са живели кумани.

"Куманите са съюзникът на всички български царе. Няколко кумански принцеси са български царици. Имаме богати исторически извори в това отношение. Нямаме обаче материалните следи, къде са били куманите. И това е първия обект в страната, в който целенасочено се проучва нещо, което за мен, е свързано точно с това присъствие“, каза днес на археологическия терен проф. Хитко Вачев.

По неговите думи Илиян Петракиев и Мая Иванова са направили перфектни разкопки.

Проучванията с общинско финансиране са на приключване, а край обекта днес екипът подреди своеобразна изложба с откритите през този сезон предмети.

Намерени са разнообразни вещи от бита като ножици, медни дамска и бебешка гривни, монети, керамични и костни фрагменти, и др.

Пред колегите си проф. Хитко Вачев съобщи новината, че са поканени да представят работата и откритията си от горнооряховските обекти в Националния исторически музей. Поканата за такава изложба идва от директора на НИМ доц. Бони Петрунова, с която професорът е разговарял.

Археолозите ще имат пълна подкрепа от Общината за осъществяването на изложба, както и за следващи археологически проучвания. В това бяха категорични зам.-кметовете на Горна Оряховица Петя Иванова и Даниел Божанков, които посетиха терена на разкопките.

Божанков припомни, че общинската администрация вече е предприела стъпки по изясняване статута на земята и придобиването ѝ от Общината. "Това е един дълъг процес, който за жалост не е бил започван“, подчерта зам.-кметът. Завършването му ще даде възможност да се кандидатства по различни програми за финансиране не само на проучвания, но и за развитие на туристическия потенциал на местността.

Средновековният некропол и селище в източното подградие на крепостта Ряховец е открит случайно през 2021 г., при изкопни дейности за рекултивация на депо за битови отпадъци.

За поредна година, заедно с археолозите на обекта работят и студенти от ВТУ, а преди броени дни той бе посетен от историци и археолози от университетите в Анкара и Афион, Турция.