До края на месец август продължават изнесените уроци на музейни специалисти в Балчик при изключително голям интерес от децата, посещаващи Лятна академия. Това съобщи Поликсения Петрова, уредник в Историческия музей в Белия град и инициатор на Лятна академия в балчишкото село Гурково, предаде кореспондентът на Радио "Фокус" – Варна. 50 деца се включиха в открития урок на корабче преди ден с тема "Риболовът като поминък на Белия град“. Разделени на три групи, за да се включат всички, малчуганите са се повозили на корабче, научили са много за обитателите на Черно море и работата на рибарите, опитали са вкусна морска храна и са плували в морето, разказа Поликсения Петрова. Тя сподели, че за много от тях разходка с корабче се случва за първи път в живота им и това е било много вълнуващо и уникално преживяване: "От първа ръка децата научиха, че риболовът е пасажен и местен. От пасажния се ловят най-много скумрия, паламуд, карагьоз, хариб, хамсия, сафрид, лефер, кефал, а от местния – барбун, калкан, писия и кая. Рибарят Георги ни показа нагледно как се разпъват мрежите, как се подготвя въдицата за риболов, кога е подходящо морето, за да се влезе навътре. Капитанът на корабчето - Росен Димов, който ни разходи с "Ивалена“ и ни разказа за риболова по Северното Черноморие, е председател на Рибарско сдружение - Балчик и член на управителния съвет на МИРГ Шабла-Каварна-Балчик. От него децата научиха много за видовете риба в нашия регион и съвременните начини за риболов. "Ама как така виждаме на екрана, че под нас има пасаж риби, че и дори на каква дълбочина се намира?“, "А какво е трал?“, "Как са забити тези колове на таляна?“ - валяха въпросите към капитан Росен Димов“, разказа музейният специалист. Любознайковците и любопитковците от Балчик и региона са научили и защо са изчезнали калканът и скумрията по нашето море, а в Етнографската къща не са повярвали на ушите си, че е имало времена, когато на въдица са се улавяли рекордните 4 тона калкан за един ден. В музея децата са разгледали рибарски мрежи и игли за тяхното оплитане и са разбрали как само за 20 години, в които е бил разрешен в миналото уловът на делфини, популацията им е намаляла застрашително.

Утре - 12 август, предстои поредният открит урок, посветен на българското бойно оръжие от новата ни история, през Възраждането чак до древните времена, когато и пражката е била оръжие. Темата е "В славните хайдушки времена“. Началото на деня ще започне на стрелбището в Балчик. Децата ще чуят беседа за видовете съвременно оръжие, как се използва, защо се използва любителското и ловното оръжие в наши дни. "Ще ги върнем назад във времето, в периода на Възраждането, когато оръжието е било символ на свободата. Това ще се случи във Взаимното училище-музей“, разказа Поликсения Петрова. Последната, трета локация е парк "Ехо“, където децата ще стрелят по мишени от хартия с изработени от тях прашки.

Всички тези дейности са част от музейния проект "Музеят като образователна среда“, изпълняван от Исторически музей - Балчик. Благодарение на неговия директор Радостина Енчева децата от Лятната академия са имали шанса да се качат и разходят по море на корабче, за да усетят адреналина на морските вълни. Предстоят още няколко интересни и любопитни инициативи, всички във формат - образование чрез преживяване.

Жулиета НИКОЛОВА