Поредна година работим за това хората с увреждания да се чувстват равнопоставени, да се интегрират в обществото и средата за тях да бъде достъпна. Опитваме поетапно по някакъв начин да бъдем не само съпричастни, но да отговорим и на техните потребности. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Минка Йовчева – директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни“ в Столична община в Международният ден на хората с увреждания.

"Продължава амбицията на Столична община от миналата година да се прави все по-достъпна архитектурна среда за хората с увреждания, за да могат те да достигнат до работното място, да излязат от домовете си, да достигнат до училищата. Миналата година Столична община отдели 1 милион лева специално за изграждана достъпна среда в няколко училища. Така започна и тази програма, която ще продължи и през 2025 година.“

Процесът на интеграция на хората с увреждания е дълъг, тъй като години наред в миналото е бил неглижиран и е необходимо създаването на програми и проекти, с които да се помогне за по-добрата им интеграция. Една такава програма е създадената преди 10 години от Столична община "Асистент за независим живот“, която се доказва в годините и дава все по-добри резултати за интеграцията и социализацията на хората с увреждания. От тази година има възможност и за осигуряване на трудовата реализация на тези хора, обясни тя.

"Разкриват се приоритетно нови социални услуги за хората с увреждания. В София към момента имаме 116 социални услуги, от които 64 предлагат социална закрила и подкрепа. Това са дневни центрове, резидентните услуги, това са центровете за рехабилитация, в които работят специалисти. Също така Министерството отпуска и различни програми към Агенцията по заетостта, които дават възможност за включване в трудовия пазар на хората с увреждания. Столична община се възползва от този програмен период и от финансиране с европейски средства за разкриване и на нови резидентни услуги за хора с увреждания, като акцентът е предимно за хората с психически разстройствa,“ добави още експертът.

По думите й на хората с увреждания е необходим комплексен подход и комплексна грижа. "Важно е когато в едно семейството има човек с увреждания и има нужда от подкрепа, да може комплексно да се отговори на всички предизвикателства и да се подкрепи не само човека с увреждания, но да се подкрепи и семейството, и близката среда. Според нея е приоритетна и работата с неправителствените организации, които могат да отговорят на различните потребности на хората с различни проблеми в здравословно отношение.