Директорът на Столичната библиотека: За 10 години два пъти се е увеличило четенето на съвременна българска художествена и детска литература
©
Десетите юбилейни годишни награди на Столична библиотека "Писател на годината" и "Читател на годината" ще бъдат връчени на церемония утре в 12:00 часа в сградата на библиотеката.
Читателите на Столична библиотека за 2024 г. са 100 500 при 30 450 през 2014 г.
"Само за миналата година читателите са се увеличили с 25 000. От 30% през 2014 г. младите читатели вече са над 60%. Заетите книги през 2014 г. са 130 000, а през 2024 г. – 700 000. Дневно имаме повече от 1500 посетители в централната страда на библиотеката и в нашите филиали", посочи Юлия Цинзова.
През 2014 г. Столична библиотека предприема амбициозна и дългосрочна програма за развитие.
"Бяхме убедени, че библиотеката има уникални ресурси, които трябва да стигнат до колкото се може по-широка публика, да бъдат по-достъпни. Тази програма включваше няколко много важни кампании, които са целогодишни. Сега отбелязваме и 10 години "Зелени библиотеки". Всяко лято библиотеката е сред парковете на София, качихме се на Витоша, в Зоологическата градина, в градинките", разказа директорът на Столична библиотека.
Тази година се навършват 10 години от откриването на Литературния клуб на библиотеката и на нов филиал в "Студентски град".
"Продължихме с филиали в "Овча купел", реновирахме "Люлин". 1/3 от нашите заети книги са в "Люлин", "Овча купел", "Студентски", което за нас е изключително важно", допълни Цинзова.
На церемонията по връчване на наградите ще присъстват представители от Президентството, от Министерство на културата и от Столична община.
"Ще отправим към тях нашите искания. Ние имаме добри резултати, но и много големи изисквания към всички институции, които имат отношение към библиотеките. Искаме промени в Закона за библиотеките. Дигитализацията там е само спомената и няма предвидени никакви средства за нея. Тази година за пръв път Министерство на културата отпусна средства специално за технологично обновление и ще въведем самообслужване, което ще освободи страшно много енергия и капацитет, а колегите ще могат да се занимават предимно с експертна дейност и представяния на авторите. Необходимо е изготвяне и на методика на финансирането. Трябва да кажа с голямо огорчение, че от всички средства, които Министерството отпуска за книжния фонд, Столична библиотека със своите 25 000 читатели получава толкова, колкото всяка друга регионална библиотека с 5000 читатели. Тази година получихме 10 000 лева – може да си представите какво можем да купим с 10 000 лева", даде пример Юлия Цинзова.
По думите й условията в Столична библиотека не отговарят на изискванията за съвременна библиотека на столица.
"Опитваме се в рамките на този бюджет при строга фискална дисциплина да създаваме по-добри условия за читателите, но общината е огромен длъжник на Столична библиотека. Надяваме се новият Общински съвет да ускори проекта за ремонт на библиотеката и търсенето на място за нова сграда на библиотеката", допълни директорът на библиотеката.