Директорът на Районната здравноосигурителна каса във Видин инициира съвместна среща с председателя на регионалната структура на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари – д-р Емил Мушанов и председателя на регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз – магистър-фармацевт Николай Тодоров, съобщиха от РЗОК - Видин. Повод за срещата са сигнали и въпроси от здравноосигурени пациенти в приемната на Районната здравноосигурителна каса – необходима ли е рецептурна книжка на хартиен носител при отпускане на лекарствен продукт или медицинско изделие в аптека, която има сключен договор с Касата. На срещата се посочиха конкретни проблеми, които все още се срещат при работата с електронна рецептурна книжка и електронна рецепта.

Варирането на дозата и датата на последното отпускане на лекарствения продукт са сред най-открояващите се притеснения на част от фармацевтите. В тази връзка г-н Тодоров отправи предложението в електронната рецептурна книжка да се добави възможността да се въвежда информация за конкретните дози на всеки лекарствен продукт и датите, на които личният лекар ги е променил. Затвърди се, за пореден път, че в аптека не се изисква рецептурна книжка на материален (хартиен) носител от здравноосигурен пациент.

На срещата се обмени полезна за пациентите информация между институцията и съсловните организации на местно ниво, като за всички участници се изясни откъде идват трудностите при отпускането на лекарствен продукт, частично или изцяло заплатен от НЗОК, в аптека, договорен партньор на РЗОК-Видин. В качеството си на председател на регионалната структура на съсловната организация на фармацевтите, г-н Тодоров обобщи в анализ предварително направено проучване сред фармацевти във видински аптеки. Анализът е направен от гледна точка на програмните продукти, които се използват в аптеките, за да се видят електронната рецептурна книжка и съответно електронната рецепта.

От името на общопрактикуващите лекари, д-р Емил Мушанов подчерта колко е важно представители на съсловните организации да вземат участие в самия процес по техническото оформяне на електронната рецептурна книжка и електронната рецепта. Така личните лекари, които назначават лекарствените продукти и магистър-фармацевтите, които ги отпускат в аптеките, имат реалната възможност да посочат необходимите им реквизити и това, което на етапа им липсва, за да работят без притеснения със здравноосигурените пациенти.

Анализът и предложенията, които бяха направени на срещата, са предоставени на национално ниво, за да се вземат предвид при технически корекции и промени в информационната система.