Следващите минути са посветени на българското образование. Днес ви представяме процедурата "Училищна STEM среда“. Основната цел на тази инвестиция е да се осигури физическа среда и техническо оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и чрез която да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците. Общият размер на финансирането е 534 млн. лв. Процедурата "Училищна STEM среда“ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. По нея са финансирани над 2200 крайни получатели, сред които е и Профилирана природоматематическа гимназия "Акад. Никола Обрешков“ в Разград. Днес ви срещаме с директора на учебното заведение Мануел Василев, който ще ни разкаже повече за инвестицията "STEM център "Роботика, природни науки, математика и информатика“. Добро утро.

Добро утро и от мен.

Г-н Василев, какво ще представлява STEM центърът "Роботика, природни науки, математика и информатика“ в Математическата гимназия в Разград?

По тази програма, или Националния план за възстановяване и устойчивост, има пет направления, по които – вие казахте, над 2200-2300 училища в България можем да кандидатстваме. В нашето училище сме избрали три от тях, а именно – "Роботика“, тъй като нашите ученици от 5. до 7. клас от няколко години са запалени по роботиката и вече имат участия и в международни състезания. Смятаме, че ние им дължим това развитие. Ще обособим една от шестте стаи, които ще ремонтираме, като стая по роботика, работни места за сглобяване и ремонтиране на роботи.

По второто направление, "Математика и информатика“ – от пет години имаме професионална паралелка по специалността "Приложен програмист“, и на тези ученици също дължим кабинет, не просто с компютри, но и работни места за запояване, разглобяване и сглобяване на 3D принтери, например, и т.н.

И третото направление е "Природни науки“. Нашите ученици, бъдещи лекари имат нужда и от практическо обучение. Ето защо ние им дължим оборудвана лаборатория по биология. Там те ще надникнат в организмовия свят чрез микроскопи, ще виждат 3D модели на човешко тяло и т.н.

На какъв етап е изграждането на центъра? Какво е постигнато до момента и какво предстои да бъде постигнато?

Предвидили сме ремонт на 6 стаи и кабинети, което е всъщност е 1/4 от нашата база. След ремонта следва обзавеждане на стаите и оборудване с техника, компютри, интерактивни дисплеи, камери, принтери, микроскопи и други учебни полагала. Максималната продължителност на изпълнението на инвестицията е до 31 май 2026 г. До момента сме подписали договор с Изпълнителна агенция "Програма за образование“, с който може да започне изпълнението. Но тъй като нямаме терен за работа, ще изчакаме лятната ваканция, а дотогава със собствено финансиране ще извършим ремонтни дейности за над 100 000 лева в помещение, което до момента не е било всъщност учебна стая.

Можете ли да кажете за нашите слушатели какъв е общият размер на финансирането?

Общият размер за нашето училище от този половин милиард, за който вие говорихте, е 272 700 лв. Минималният брой високотехнологично оборудване и свързани класни стаи е 6 и както казах, съфинансирането ще бъде малко над 100 000 лева.

Кои са целевите групи, които обхваща тази инвестиция?

Всъщност капацитетът фактически е нова среда за всички 44 преподаватели и всички 590 ученици. Всички ще се възползват от тези високотехнологични стаи.

Какви ще са всъщност ползите за крайния получател и обществеността, която е пряко и косвено повлияна от изпълнението на тази инвестиция?

Аз мога да разделя така нещата: първо трябва да търсим какви са ползите за учениците. Те са в центъра на всички реформи, които се правят в образованието. Според мен ползите за учениците ще бъдат развитие на ключови компетентности, по-дълбоко разбиране на науката и технологиите, повишаване мотивацията им за учене. Знаете, на сегашното поколение трудно им се задържа вниманието. Освен това – бъдеща подготовка за бъдещи професии. Полза, разбира се, ще има и за училището, тъй като ще повиши нашия престиж. Ще сме изправени пред сътрудничество с бизнес и научни институции и ще може да интегрираме различни учебни предмети. Виждам полза и за обществото, за обществеността не само на училището, а и на града, например в развитие на иновациите, подкрепа на икономиката на нашия град, повишаване на конкурентоспособността в страната и да се подобри в края на краищата качеството на живот. А специфичните ползи за нашата гимназия виждаме в засилването на профила на училището, подготовка на учениците за участие в национални и международни състезания, създаване на мрежа от партньори. Ние смятаме, че това ще стане факт още в края на другото лято, преди следващата учебна година.

Добре, аз искрено ви го пожелавам! И много успех на всички ученици и учители, които ще използват този STEM център "Роботика, природни науки, математика и информатика“ в Математическата гимназия в Разград.

Изключително ви благодаря.

Така завършва днешната рубрика, посветена на българското образование. Днес на фокус бе процедурата "Училищна STEM среда“, която се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. Срещнахме ви и с директора на Профилирана природоматематическа гимназия "Акад. Никола Обрешков“ в Разград Мануел Василев, който ни разказа за инвестицията "STEM център "Роботика, природни науки, математика и информатика“.