Веселин Козарев заяви, че екипите работят без спиране. За да се навакса със събирането на всичката паднала растителност, с удължено време ще се работи и в следващите дни.
Благодарение на бързата реакция на Общинска полиция и "Градини и паркове" е предотвратена опасността от пътнотранспортно произшествие на бул. "Найчо Цанов". Там голяма топола се беше наклонила върху съседна на нея и едва се крепеше да не се стовари върху пътното платно. След кратко спиране на движението дървото е бутнато с челен товарач в съседно пространство, където да бъде обработено.
Премахнато е също опасно дърво на ул. "Ладога" 7 до детска ясла "Палечка", застрашаващо преминаващите по тротоара деца и родители.
Предстои работа на екипите и по последно получените сигнали за паднали дървета на ул. "Мали Богдан" 44, "Милеви скали" 19, бул. "Копривщица" 11, зад блока на бул. "Христо Ботев" 27, ул. "Киев" 1, 3, 5 и др.
По повод неспиращите запитвания защо толкова много видимо здрави и разлистени дървета не са удържали на вятъра Козарев отново поясни, че основната причина са заболявания на кореновата система, причинени от изкопни дейности по тротоари и в междублокови пространства за прекарване на тръби, кабели и друга подземна инфраструктура.
Според него е абсолютно наложително да се направи актуална паспортизация на всички дървета в Пловдив, каквато засега има само в район "Северен".
"Пловдив е единственият голям град в България без административна структура "Зелена система". Тя трябва да има изрично вменено право да съгласува и контролира всеки инфраструктурен проект в частта, свързана с растителните видове. Едва тогава ще имаме достатъчно данни, които да ни позволят превантивни действия във форсмажорни ситуации като тази от днес и вчера", смята Козарев.
По последни данни на "Градини и паркове" над 80 са вече получените само днес сигнали за паднали дървета и клони от силния вятър в Пловдив. Директорът на общинското предприятие