Директорът на Археологическия музей в Пловдив за мозайките в Голямата Базилика: Там има хронично неизпълнение на закона
© Plovdiv24.bg
"Цялото управление на Базиликата е предоставено на “Старинен Пловдив". Проблемът с мозайките там стои от 2021 г. - плесенясали, зеленясали мозайки, това беше отразено. Тогава аз съм информирал Инспектората, защото законът е такъв, че като длъжностно лице аз трябва да осъществявам контрол и той се осъществява не лично от мен, осъществява се от комисия специалисти - реставратори, археолози, които са проучвали самата Базилика. Докладвал съм го това като ситуация. Тогава имаше проверка, бяха направени предписания. Установи се, че има действия, които трябва да се съобразят със закона от страна на “Старинен Пловдив". След това продължи миналата година, вече не си спомням, но мисля, че беше миналата година, когато отново се получи същият рецидив. Вече обаче нещата станаха по-сложни, тъй като се установи намеса и разрушаване на хоросанови мазилки. Даже това беше качено от самите служители на “Старинен Пловдив" на тяхната страница", посочи Кисьов.
"Това не е поддържаща консервация - да чистиш горе мозайките от плесени, а разбиването на хоросановите подложки и дълбаене на дълбочина, за да можеш да разкриваш долни пластове на мозайката е абсолютно закононарушение и то има законов ред, по който се извършва. Това се извършва с участието на археолог с издадено разрешение, тъй като това е вид археологическо проучване. Като преди това трябва всяка такава дейност, която предполага частично разрушаване и влизане в структури, да има предварително направен проект", добави Костадин Ккисьов.
По думите му проектът трябва да е съгласуван с музея или с археолог-проучвател, който проект, заедно с технологият,а да бъде одобрен от НИНКН и съответно от Министерство на културата.
"Съответно отново дойде Инспектората по мое искане, направиха проверка, установиха, че това е така и направиха предписание какво да се извърши от страна на ОИ“Старинен Пловдив", тъй като Базиликата се управлява от три години, от 2020 г. досега от “Старинен Пловдив". А всъщност приемателната комисия беше минала, тоест, всяка последваща консервация, ако се налага.
Пак повтарям, това са две различни неща - едно е да поддържаш горе мозайките, да ги почистваш, друго е да ровиш и да разрушаваш надолу подове и да търсиш нови мозайки.
Те трябваше да подготвят, беше им вменено през 2021 г. да подготвят, както е по закон, План за управление на паметника. Такъв не е направен. Беше им вменено 2021 г., ако се налага по-сериозна реставрация и вмешателство да се прави проект. При проверката, която последва миналата година, се установи, че такъв проект няма. Тоест, там има едно хронично неизпълнение на закона. И в това няма никаква драма, да изпълняваш закона такъв, какъвто е", каза още Кисьов.
Относно твърденията на Елена Кантарева, като директор на ОИ "Старинен Пловдив", че е подала проект за съгласуване пред министерството, Кисьов отговори, че проектът е подаден едва преди 10 дни, през месец октомври.
"И тя го е подала, след като вече й направиха принудителната мярка, след като две-три пъти са и го казвали преди това. И по закон накрая Инспекторатът прави принудителна мярка, за да го изпълни задължително. Тази принудителна мярка отива и при кмета, и той е задължен да изпълни от своя страна това, което му е вменено."Старинен Пловдив" обжалваха тази мярка в съда. Съответно тя падна в съда и я задължиха, всичко, което е правено от 2020 г. досега от тяхна страна, да бъде предоставено на музея и на Инспектората. Но няма какво да се предостави, защото такива проекти няма, което е констатирано и от предишните две проверки
Така че сега тук ние си играем на залъгване и на замазване, и на заблуждаване на хора, които не разбират", посочи още директорът на Археологическия музей в Пловдив.
Според него проектът, който сега е подала Кантарева, също е трябвало първо да премине през Археологическия музей и тогава да отиде в Министерството.
"Ние не знаем какво ще се прави. И сега сигурно ще го върнат от Министерството с тази цел. Същото се отнася и за подлез "Археологически", там ще има пак тепърва скандали, защото не е актуван обектът, не е даден на общината. В същото време там се извършват най-различни дейности. Сега инспекторите и там проверяват какво се прави.
"Още когато се направи този негативен проект и се изгради тази грозна сграда отгоре се знаеше, че там няма отводнителна система отдолу и цялата влага влиза вътре в северната част на Базиликата и постоянно ще има влага, докато това не се реши. Не може поколения наред някой постоянно да търка мозайките, да ги залива със смоли и с отрови да унищожава плесените, защото в края на краищата ще повредим мозаичния под. Просто трябва да се вземе едно инженерно генерално решение и да се направи отводнителна система. Това вече трябва да го кажат хора, които разбират", каза още археологът и добави, че самата Елена Кантарева е имала в началото доклад по отношение на този проблем. Но той така и не е бил решен. И е допуснато там да се върши това разрушаване, частично разрушаване на мозаичните подове. Всичко това е документирано и със снимки, и от Инспектората. Това е закононарушение.", каза още Костадин Кисьов.