Ново мобилно приложение за паркиране ще заработи в София. Това каза Димитър Дилчев, изпълнителен директор на Центъра за градска мобилност в “Денят на Фокус" по Радио “Фокус". Той ни гостува по повод новите автомобили с дигитални камери, които ще заместят ръчната проверка и санкционирането на неправилно паркирали в София коли в синя и зелена зона.

“В следващите месеци ще има ново мобилно приложение, което позволява на ползвате онлайн услугите на Столична община за паркиране. Ще можете също така през него да купувате превозни документи. Нов сайт също е част от новите услуги на кметството. Целта е всички услуги да бъдат централизирани и дигитализирани. Ще можете да плащате служебен абонамент, времето за паркиране, скобата и пр", даде примери Дилчев.

“Ползването на платена зона вече функционира над 10 г. Безспорно е, времето доказа, че там, където има платена зона, има успокоен трафик, колите не са по тротоарите и съществува ред в паркирането. Системата на пускане на SMS и проверка от контрольори на място вече е остаряла", даде оценка Дилчев.

“Предвид разширението на зоните и допълнителните услуги, които ще предлагаме, става ясно, че е необходима промяна - дигитализация на системата на паркиране. Автомобилите с камери са част от обхвата на цялата поръчка. Това пести време на гражданите и на администрацията. Такъв дигитализиран автомобил може да провери 3 500 коли на час при идеални условия, като се движи със средна скорост 30 км в час. На дисплея се появява автоматично всеки номер с данни за платени SMS или винетка. В червено светят номерата, за които няма данни в системата за разплащане, че са направили такова", поясни Дилчев.

Паркиралите автомобили на места за инвалиди е нарушение, което няма да бъде уловимо със системата. “Това е сериозен нормативен проблем. Стикерът се издава на водач, не на автомобил. За съжаление, такъв регистър не може да има и инвалидните места ще се проверяват по традиционния начин. Въпросът с неправилното паркиране също ще изисква екип, който да постави уведомление на стъклото на нарушителя", обясни Димитър Дилчев.

Една кола за проверка на паркирането вече работи пилотно, до края на май 20 такива специални автомобила ще бъдат пуснати в София. Те са оборудвани с камери и таблети. Всеки недоволен от поставяне на скоба пуска възражението си до ЦГМ, същото важи за винетки, платени SMS и др. В тази процедура няма промяна, поясни Дилчев.

“Нашите планове са тези автомобили да работят в цялата зона, изключвам определени места с тупикови улици и много тесни пространства. Там, където има възможност, тези коли ще бъдат забелязани", каза още изпълнителният директор на ЦГМ.