Благоевградска област се нарежда на девето място сред всички 28 административни области в България по стойност на безвъзмездните средства, договорени от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това съобщи по време на пресконференция управителят на Областен информационен център – Благоевград Бисер Младенов, предаде репортер на Агенция "Фокус“. Включвайки проекта за изграждане на АМ "Струма“ обаче, по който бенефициент е Агенция "Пътна инфраструктура“, област Благоевград се нарежда на второ място, веднага след София-град, по този критерий.

От началото на програмен период 2014 – 2020 г. до 31 декември 2022 г. сключените договори с бенефициенти на територията на Благоевградска област са 2 443 на обща стойност 504 322 554 лева. В данните не е включен големият проект за изграждане на Лот 3.1, Лот 3.3 и тунел "Железница“ на АМ "Струма“, въпреки че те се намират на територията на областта, уточниха от ОИЦ – Благоевград.

Само през 2022 г. са сключени нови 257 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност над 57 млн. лева, от които 36,5 млн. лева БФП.

Анализът по Оперативни програми показва, че най-много средства в областта са привлечени по ОП "Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., следвана от ОП "Околна среда“ 2014 – 2020 г., ОП "Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г. и Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. От сключените през 2022 г. пък най-много са договорите по ПРСР 2014 – 2020 г. Към края на 2022 г. са изплатени 67% от договорените суми. Най-висок процент на изплатените средства има ОПИК, а най-малък - ПРСР.

Очаквано, най-много европейски средства са успели да договорят бенефициентите на територията на най-голямата община в областта – Благоевград. След нея се нареждат Петрич, Гоце Делчев, Банско, Сандански и Разлог. За сметка това обаче на бенефициентите от община Банско са изплатени най-голям процент от договорените по Оперативните програми средства. Община Кресна пък се нарежда на първо място в областта по стойност на безвъзмездни средства на глава от населението. Причината за това е малкият брой жители в общината и наличието на по-големи инфраструктурни проекти.

В пресконференцията на ОИЦ – Благоевград се включиха представители на държавни структури, общини, НПО и медии. Събитието е традиционно за центъра и по време на него заинтересованите страни получават експертна информация за напредъка по усвояването на средства от ЕСИФ на територията на 14-те общини в Пиринско.