Днес, 12.03.2024 г., учениците от 10 "Д" клас от ПМГ "Академик Боян Петканчин", взеха участие в открит урок в сградата на Съдебната палата, който се провежда в рамките на Образователната програма "Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури", съвместен проект на Висшия съдебен съвет и Министерство на образованието и науката, съобщиха от Окръжен съд - Хасково.

Съдия Стратимир Димитров от Окръжен съд – Хасково говори с десетокласниците по теми свързани с видеоконферентните връзки и използването им във фазите на досъдебното производство, включително и при трансграничното сътрудничество в правораздаването. Като лектор взе участие и следовател при Окръжен следствен отдел Емилия Янева, която запозна учениците с методите за разпознаване на лица и предмети и способите за тяхното доказване. На учениците бе направена демонстрация в реално време с Окръжен съд - Добрич по създадената и инсталирана видеоконферентна система в зала № 1 на Окръжен съд – Хасково.

Използването на комуникационна технология при работата по събиране на доказателства, по-специално чрез видеоконференция и телеконферентна връзка подпомага, когато дадено дело се обжалва. Съдът често има нужда да събере доказателства за проверка на иска. Те може да се предоставят по няколко начина, а понякога е необходимо да се изслушат хора, като свидетели или вещи лица. Процедурата за събиране на доказателства става по-сложна, когато те трябва да бъдат събрани в друга държава. Пречки може да бъдат създадени поради физическото разстояние между съда и лицето, което трябва да се изслуша, както и поради разликите между правилата и законите във всяка съдебна система.

Образователната програма през учебната 2023 г. – 2024 г. е насочена към формиране и повишаване на правната грамотност и култура на учениците, стимулиране на интереса им към правото и професионално ориентиране в юридическите науки, повишаване на информираността им за съдебната власт, изграждане на ценностно отношение към закона, както и към ограничаване на негативните модели на поведение