Делегация от ЮНЕСКО ще посети утре Пловдив
©
В същия ден - 7 март, гостите, придружавани от представители на МС, МК и МВнР, ще посетят Пловдив и ще се запознаят с "Капана" – квартала за творческите индустрии в Пловдив и обект "Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, Римска провинция Тракия, който е вписан в индикативната листа на България. Гостите ще бъдат посрещнати от кмета Здравко Димитров, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов, доц.д-р Елена Кантарева – Дечева и екип от ОИ "Старинен Пловдив“.
Кандидатурата на Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол беше включена в Индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти през 2018 година. Епископската базилика в Пловдив, със запазените в нея мозайки, е уникален паметник, с който България се гордее. Включването на Епископската базилика в Индикативния списък е признание за значимостта на културното наследство на страната ни и конкретно на Пловдив, един от най-старите градове на континента, в опазването на културното наследство. Базиликата е сред най-впечатляващите паметниците по българските земи от римската епоха и няма аналог в България и в Югоизточна Европа.
На 8 март делегацията от ЮНЕСКО ще посети остров "Св. св. Кирик и Юлита“– Созопол, където предстоят дискусии около проекта за изграждане на Световен Център за изкуствата. Предвидена е среща с кмета на Община Созопол и с директора на Центъра за подводна археология (ЦПА).
На 9 март, четвъртък, гостите ще бъдат приети от министъра на културата Найден Тодоров в министерството. В 12:00 ще започне срещата в Национална галерия -"Двореца" с представители на Министерството на културата, Министерството на външните работи, Българската академия на науките и на Регионалния център за нематериално културно наследство под егидата на ЮНЕСКО в Югоизточна Европа. Следобед, преди да отпътуват от България, г-н Ернесто Отоне и Берта де Санкристобал ще се срещнат с министър Николай Милков в Министерството на външните работи.