Преподаватели от катедра "Електроника“ на Русенския университет бяха на работно посещение в катедра "Електротехника и компютърни науки“ в университета Мак Мастър, Хамилтън, Канада в периода от 27 май до 3 юни 2024 г. То се осъществява в рамките на двустранно споразумение на катедра "Електроника“ по програма Еразъм+, дейност КА171, с ръководител проф. дн Анелия Манукова. В работния екип участваха доц. д-р Красимира Щерева и проф. дн Анелия Манукова от катедра "Електроника“. Високотехнологичната и съвременна база на университета Мак Мастер го подрежда на водещото второ място в Канада и на 85-то място в световната ранглиста на университетите. Университетът е на първо място по приходи от изследователска дейност като функция на оперативните разходи.

Преподавателите от Русенския университет се запознаха с образователните технологии на преподавателите от катедра "Електротехника и компютърни науки“ на университета Мак Мастър и с лабораторната база за обучение на бакалаври и магистри. Изключително ползотворни бяха обучителните лекции и споделения опит за актуализиране на бакалавърските учебни програми с цел промяна стила на обучение на младите хора и непрекъснато надграждане на знания и умения.

Проф. Анелия Манукова и доц. Красимира Щерева участваха в научен семинар на докторантите от научноизследователската лаборатория на проф. д-р Наталия Николова по радиоелектроника – радиочестотен, микровълнов и милиметрово вълнов анализ на изображения. Всеки докторант представи резултатите от научните си изследвания и демонстрира разработените системи, насочени в цифрови и интелигентни системи, здравеопазване и биоиновации. Проф. Наталия Николова презентира изследователската област на научните изследвания на лабораторията си като следващата граница на безжичните технологии – откриване на скрити оръжия върху ходещи хора, микровълново изобразяване на тъкани и безразрушителен тест за скрининг на рак и откриване на структурни дефекти под защитни покрития в индустриални приложения.

Екипът на Русенския университет – проф. Анелия Манукова и доц. Красимира Щерева, посети двата изследователски центъра на проф. д-р Майкъл Д. Нозуърти в Университетската детска болница и в болницата St. Joseph’s, оборудвани с ядрено-магнитен резонанс от най-ново поколение, където споделеният опит и практически дискусии бяха изключително полезни за бъдещи научни съвместни проекти. Научните интереси на проф. д-р Майкъл Д. Нозуърти са основно насочени към разработване на нов хардуер за ядрено-магнитен резонанс и импулсни последователности за изображения, както и разработване на софтуер за обработка на ядрено-магнитни сигнали и изображения. Неговият екип и изследователска група работи за изучаване на физиологични проблеми и заболявания, използвайки усъвършенствани техники за медицинско изобразяване. Проф. д-р Майкъл Д. Нозуърти е един от водещите специалисти в световен мащаб по създаване на медицински хардуерни и софтуерни приложения и еталони за анализ на медицинска информация.

Проведеният семинар и споделен опит в изследователския автомобилен ресорен център MARC на университета Мак Мастър срещна екипа на Русенския университет с един от водещите световни академични изследователски центрове в областта на електромобилите и интелигентна мобилност. Посещението бе фокусирано върху обмяната на опит върху устойчиви енергийно ефективни решения за усъвършенстване на електрически двигатели, силова електроника, системи за управление на енергията и контрол до електрически превозни средства и автономни системи. Проф. д-р Бабак Нахид представи центъра и разработките на неговия екип, свързани с моторни задвижвания, дизайн на нелинейно и стабилно управление за силови преобразуватели, откриване на неизправности и устойчиво управление на електрически системи и проектиране, управление и стабилизиране.

Посещението в единствения в Канада университетски ядрен реактор, където ежегодно се обучават и завършват магистри по ядрено инженерство, ядрена електроника и енергетика, започна с приветствие към делегация на Русенския университет на информационните монитори. Това е реактор тип "басейн“ с активна зона от гориво с обогатен уран, модерирано и охладено с дестилирана вода. Основната цел е обучение, изследване и производство на медицински изотопи, насочени към медицинска и здравна физика и други приложни радиационни науки. Научните изследвания, насочени към проектиране, производство и изследване на нови материали и компоненти за създаване на сензорни системи за нуждите на здравеопазването, екологията и производството и съхранението на енергия, се развиват благодарение на 60-годишния ядрен реактор и подготовката на високоспециализирани специалисти.

Посещението на научноизследователския и обучителен център EMC за възобновяема енергия запозна екипа на Русенския университет с тенденциите на използване на възобновяеми енергийни източници в Канада и със способите за научни изследвания и обучение на студенти и докторанти в изградената лаборатория в инженерния факултет на университета Мак Мастър.

Изключително ползотворни бяха срещите с проф. Джамал Дийн и доц. Матиар Хоуладер, които представиха своите нови научни разработки в областта на изкуствения интелект и нанотехнологиите.

На проведените срещи с научния екип на проф. Мохамед Бакр (ръководител на проекта и ръководител катедра) се обсъдиха възможности за разширяване на сътрудничеството между Русенския университет и университета Мак Мастър, свързани със съвместна научна дейност, обмен на научен потенциал и установяване на устойчиво партньорство. Подготви се проектно споразумение между катедра "Електротехника и компютърни науки“ на университет Мак Мастър и факултет "Електротехника, електроника и автоматика“ и катедра "Електроника“ за обучение на студенти по магистърските програми на университет Мак Мастър и разширяване на научния обмен чрез съвместни обучения по докторски програми в дългосрочен план. Двете страни намериха общи позиции за развитието на отношенията на сътрудничество и взаимна подкрепа в областта на образователните и научните технологии.

Посещението на изследователската база на и споделения опит в областите на научни интереси на екипа са свързани със създаване и използване на медицинска апаратура, анализ на данни в здравеопазването и екологията, нанотехнологии, както и проектиране на хибридни и електроавтомобили, дава насоки за бъдеща съвременна дейност между двата университета.